25.09.2020

Świętowaliśmy dzień kropki.

The Dot day.

Amerykański pisarz i ilustrator książek dla dzieci Peter H. Reynolds w 2003 roku wydał książeczkę pod tytułem “The Dot”. Jej bohaterką jest mała Vashti, która dzięki malutkiej kropce i wspaniałej nauczycielce plastyki uwierzyła w swoje możliwości. Książka została przetłumaczona na ponad dwadzieścia języków i wydana alfabetem Braille’a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników. Opowiastka zawarta w “The Dot” stała się inspiracją dla wielu nauczycieli i tak w 2008 roku powstał “Międzynarodowy Dzień Kropki”. Święto, obecnie, jest obchodzone już w 108 krajach. Ta inicjatywa ma na celu pobudzać kreatywność, pomysłowość uczniów, zachęcać ich do tworzenia.

W tym roku i nasi uczniowie dołączyli do grona uczniów, którzy świętują ten dzień poprzez kreatywne zabawy z kropką. 15 września klasa I na zajęciach z edukacji plastycznej stworzyła znaki drogowe, z kropkami oczywiście. Głównego bohatera nie mogło także zabraknąć na języku angielskim, gdzie dzieci razem z p. Justyną Rezler ozdabiały wizerunek sowy, rozmaitymi technikami: jedni malowali kredkami, drudzy flamastrami, a jeszcze inni wyklejali sowę. Żadna praca nie była taka sama ale każda była wyjątkowa i pełna dziecięcej wyobraźni. Klasa IIa zainspirowana tematem, także stworzyła kropkowe dzieła sztuki pod czujnym okiem swojej wychowawczyni p. Ewy Buczkowskiej. Nawet uczniowie klasy 6ab gr.1 na lekcji języka angielskiego z p. Justyną Rezler dali ponieść się wyobraźni i po obejrzeniu bajki o Vashti stworzyli swoje małe arcydzieła, których głównym bohaterem jest kropka. Dodatkowo, na tych wyjątkowych zajęciach, uczniowie ćwiczyli kompetencje matematyczne, rozwiązując kropkowe kolorowe sudoku.

Niesamowita historia Vashti posłużyła również jako temat do rozmów podczas zajęć  wychowawczych w klasie 5a. Uczniowie omawiali przesłanie tej historii, a także  uzmysłowili sobie, że każdy z nich posiada jakiś talent. 

Uczniowie klas 5a, 6a i 6b  na lekcjach matematyki pod kierunkiem p. Aleksandry Kusztykiewicz także włączyli się w działania związane z tym wyjątkowym świętem.  W czasie tych niecodziennych lekcji uczniowie z wielkim zaangażowaniem rozwijali talent kreatywności matematycznej i logicznego myślenia, rozwiązywali łamigłówki matematyczne z kropką w tle.

Wszyscy dobrze się bawili i uwierzyli, że każdy z nas może być mistrzem w jakiejś dziedzinie. Każdy bowiem potrafi tworzyć. Czasem wystarczy zacząć od kropki…

          img     img     img     img      img                                                         img     img     img

 

             
3
Dodaj Komentarz
  • 27
  • 0
  • 17
Komentarze