16.05.2020

Czy wiesz jak powstają produkty mleczne?

Każdego dnia sięgajmy po jogurty, maślanki, kefiry, twarożki i sery. Są to najtańsze i najlepsze źródła przyswajalnego wapnia i białka. Wybierajmy produkty naturalne, z krótkim składem.

Jogurt – powstaje w wyniku fermentacji mlekowej, czyli dodania do mleka bakterii mlekowych. Są to mikroorganizmy, które mają korzystny wpływ na zdrowie i florę bakteryjną jelit. W składzie naturalnego jogurtu powinno być tylko mleko i kultury bakterii. Jeśli chcesz zjeść owocowy jogurt – zmiksuj naturalny z ulubionymi owocami.

Kefir – otrzymuje się z mleka przy udziale bakterii fermentacji mlekowej, ale też i drożdży.

Śmietana – powstaje przez odwirowanie tłuszczu z pełnego, czyli tłustego mleka, na jego powierzchni powstaje śmietanka, z której po poddaniu jej fermentacji, otrzymuje się kwaśną, gęstą śmietanę.

Masło – powstaje na skutek ubijania śmietany. Możesz je zrobić samodzielnie w domu ubijając śmietanę mikserem lub ubijakiem.

Maślanka – powstaje przy produkcji masła (stąd nazwa), to płyn, który zostaje po jego ubiciu.

Ser żółty – powstaje z mleka w serowarni. Podgrzewa się je i dodaje bakterie mlekowe, dzięki temu powstaje „skrzep”. W zależności od tego, jaki rodzaj sera chcemy otrzymać – produkcja się różni. Z 10 litrów mleka otrzymujemy około 1 kg sera żółtego.

Twaróg – produkuje się z ukwaszonego mleka, które jest podgrzewane aż powstanie tzw. skrzep. Po ostudzeniu odlewa się serwatkę (produkt uboczny, który ma dużo korzystnych dla zdrowia składników odżywczych: białka, witaminy, składniki mineralne, aminokwasy i enzymy), oddziela skrzep i formuje go w porcje twarogu.

1
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 5
  • 8
Komentarze