12.11.2012

ZWIEDZAMY MUZEUM HYMNU NARODOWEGO

Jeszcze Polska nie umarła, kiedy my żyjemy. Co nam obca moc wydarła, Szablą odbierzemy. Marsz, marsz, Dąbrowski, Do Polski z ziemi włoskiej. Za twoim przewodem Złączem się z narodem.

Józef Wybicki

 

 

W piątek 9 listopada po uroczystym apelu z okazji Święta Odzyskania Niepodległości uczniowie z klas IV – VI wraz z opiekunami udali się na wycieczkę.

Najpierw pojechaliśmy do Będomina małej wioski na Kaszubach, gdzie urodził się Józef Wybicki twórca „Mazurka Dąbrowskiego”.

Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie mieści się w barokowym dworku z początku XVIII wieku. Posiada bogatą kolekcję patriotycznych motywów, wśród nich dziewiętnastowieczne pozytywki wygrywające melodię hymnu, a także jedną z największych w Polsce kolekcję archiwalnych, patriotycznych kart pocztowych z motywem Orła Białego. Podczas zwiedzania pani  przewodnik zaprezentowała nam dwie wystawy. Pierwszą zatytułowaną „Józef Wybicki i jego epoka” ukazującą życie i działalność publiczną Józefa Wybickiego oraz okoliczności powstania „Mazurka Dąbrowskiego”. Tutaj zobaczyliśmy zabytkowe wnętrza pomorskiego dworu szlacheckiego z XVIII i początku XIX wieku. Druga wystawa, o której opowiedziała nam pani pełni rolę „Mazurka Dąbrowskiego” w podtrzymaniu świadomości narodowej Polaków w okresie zaborów i podczas walk o odzyskanie utraconej państwowości. Uczniowie mieli okazję wzbogacić i pogłębić wiedzę historyczną dotyczącą naszego narodu. Po zakończeniu zwiedzania uczniowie pozytywnie zdali egzamin u pani przewodnik, bo potrafili odpowiedzieć na zadane pytania.

Z Będomina udaliśmy się do kina Remus w Kościerzynie. Po lekcji historii przyszedł czas na rozrywkę. Przed filmem uczniowie zaopatrzyli się w popcorn i nachosy, by podczas seansu zajadać. Komedia była świetna – prawdziwa dawka śmiechu.

O godzinie 13.50 radośni wróciliśmy do szkoły.

 

Podróże kształcą – to wiemy, dlatego zwiedzamy i bogacimy naszą wiedzę!

Kino – to część kultury. Film – to sztuka.

 

Zapraszamy do dalszego udziału w wycieczkach!

 

IMG_9515.JPG

 

IMG_9531.JPG

 

IMG_9542.JPG

1
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 4
  • 1
Komentarze