20.12.2012

KASZUBSCY KOLĘDNICY Z BRODNICY GÓRNEJ

Uczniowie z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej czują emocjonalne więzi z tradycjami naszego regionu. Już od kilku lat kultywują zwyczaj chodzenia Gwiazdki. Został on na stałe wpisany w kalendarz imprez naszej szkoły.

Na kilka dni przed świętami uczniowie przebrani za różne postacie odwiedzali mieszkańców Brodnicy Górnej, a kilka dni później Ręboszewa.

Już od początku grudnia trwały przygotowania do występu Gwiazdki. Co roku trzeba odnowić stroje, opracować nowy scenariusz, by przedstawienie nie było takie same jak poprzedniego roku. Co najważniejsze nie brakuje nam chętnych, którzy chcą chodzić w roli przebierańców.

Pukaliśmy do drzwi i jak zawsze pytaliśmy: „Wpùscyta wa latos Gwiȏzdkã?”. Ludzie zapraszali nas do swoich domów i z uwagą oglądali kaszubską inscenizację w wykonaniu szkolnego teatru „Skȏrb Złoti Górë”. Było przy tym dużo zabawy i śmiechu. Śmierć straszyła ludzi, że przyjdzie, jeśli będą brać róże używki, diabeł śmiał się z ludzkich grzechów. Koń ubolewał, że już go nie potrzebują. Bocian pytał, dlaczego mają tak mało dzieci. Żyd próbował coś sprzedać, a Cyganka krzyczała na swojego niedźwiedzia. Nie zabrakło też kominiarza, kozy, anioła, gwiazdora, policjanta i baby z dziadem, którzy jak zwykle trochę się posprzeczali.

Pomimo zmęczenia dwudniowymi występami uczniowie byli pełni energii i chętnie biegali od domu do domu.

Cieszymy się, że nasze dzieci z takim entuzjazmem co roku podejmują się  zadanie przygotowania i chodzenia Gwiazdki. Najważniejsze jednak jest to, że  chętnie kultywują stare zwyczaje kaszubskie

Podziękowania kierujemy do Pani Dyrektor i rodziców

za pomoc w realizacji tego przedsięwzięcia,

natomiast wszystkim mieszkańcom za ciepłe przyjęcie!

0
Dodaj Komentarz
  • 22
  • 17
  • 15