06.01.2014

TYDZIEŃ TOLERANCJI I ŻYCZLIWOŚCI

Szkolny Tydzień Życzliwości

Dnia 21 listopada obchodzony był Światowy Dzień Życzliwości.

ŻYCZLIWOŚĆ to uśmiech, ciepłe spojrzenie, kilka dobrych słów, niewymuszona grzeczność.

Jak być życzliwym? Wystarczy kierować się zasadą: "traktuj innych tak, jak sam chciałbyś być traktowany"

21 listopada to szczególna okazja do tego, aby zastanowić się, czy jesteśmy wobec siebie życzliwi, bo tego dnia na całym świecie obchodzimy DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI. Uchwalono go w 1973 roku w Stanach Zjednoczonych w odpowiedzi na wojnę Izraela z Egiptem. Z czasem święto to stało się całkowicie niepolityczne.

Jednak 21 listopada to nie tylko powód do bezinteresownej życzliwości. Uprzejmość i szacunek są nierozerwalnie związane z TOLERANCJĄ dla drugiej osoby bez względu na poglądy, religię, wygląd czy pochodzenie.

Członkowie SKO aktywnie brali udział w obchodach tego święta.

Podczas prezentacji mulimedialnej dowiedzieli się, co to jest PRZYJAŹŃ, ŻYCZLIWOŚĆ I TOLERANCJA. Następnie przygotowali plakaty, którymi udekorowali klasy i korytarze.

Ponadto uczniowie wręczyli sobie ordery życzliwości jako symbol wzajemnej sympatii, byli wobec siebie mili i używali słów: proszę, dziękuję, przepraszam, o których na co dzień zapominamy. Na drzwiach sal lekcyjnych powstała Szkolna Aleja Życzliwości z cytatami o tolerancji i uprzejmości.

W dniach od 18 do 22 listopada korytarze zamieniły się w pełne kolorów aleje życzliwości, ponieważ każdemu dniu tygodnia towarzyszył inny kolor: poniedziałek – niebieski, wtorek – zielony, środa – żółty, czwartek – czerwony, piątek – pomarańczowy.

W świetlicy działała „Poczta życzliwości”, za pośrednictwem której można było przesłać kartki z pozdrowieniami i życzeniami dla koleżanki lub kolegi z innych klas oraz pracowników szkoły. W każdej klasie wybrano jedną osobę, która zasługiwała na tytuł „Króla” lub „Królowej” życzliwości. Wybrane osoby zostały nagrodzone dyplomem i koroną na apelu podsumowującym całotygodniową akcję.

Ponadto obejrzeliśmy inscenizację pt.: „Ballada o uprzejmym smoku”.

Nie zapominajmy, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty, sprawiają, że to, co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania.

 

 

 

 

copy_of_CIMG2693.JPG

 

 

copy_of_CIMG2695.JPG

 

 

 

 

3
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 1
  • 12
Komentarze