02.05.2014

Ile właściwie flag ma Polska ...

? ? ?

imagesL76H7GAE.jpg

 

 

 

imagesEJ9YAYPC.jpg

 

 

 

 

Według ustawy z 31.01.1980 r. o godle, barwach i hymnie państwowym, oficjalna flaga ma kolor biały i czerwony.
Jednak przedstawicielstwa dyplomatyczne za granicą i marynarkę handlową obowiązuje flaga z godłem państwowym na górnym białym pasie.
Przyczyny tego, że Polska ma dwie różne flagi, jedną na użytek krajowy a drugą na zewnętrzny, sięgają roku 1920 -1921. Kiedy Polska odzyskała niepodległość i pojawiły się polskie statki na morzach i oceanach z banderą biało - czerwoną, na statkach innych bander, wśród oficerów na mostkach zapanowała konsternacja. Byli zmuszeni meldować kapitanowi, że widzą statek, który wywiesił sygnał oznaczający literę Międzynarodowego Kodu Flagowego "H". Oznacza "mam pilota na pokładzie" Ten sygnał to nic innego jak biało - czerwona bandera.   Aby zaradzić tym pomyłkom władze polskie na użytek floty wojennej i handlowej dodały do biało - czerwonej Orła Białego. Potem ten zwyczaj wprowadzono dla wszystkich polskich placówek zagranicznych aby już jednoznacznie dla obcokrajowców ta flaga kojarzyła się z RP. Dzisiejsze święto to  promowanie, propagowanie i  uczenie szacunku dla polskich symboli narodowych, szczególnie dla flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

 

SKO- wicze    Pamietajcie !

 

Jednym z bardzo ważnych elementów tożsamości narodowej są barwy widniejące na fladze państwowej. Polskie barwy narodowe kształtowały się na przestrzeni wielu stuleci i mają, jako jedne z nielicznych na świecie, pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się one z dwóch herbów: Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.


""Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który jej używa. ""

 

 

 

 

 


109
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 7
  • 8
Komentarze