21.12.2020

PIERNIKOWY ZAWRÓT GŁOWY DZIECIAKÓW Z KLASY1B

Boże Narodzenie nieodłącznie kojarzy się z zapachem pierników, doprawianych cynamonem, czy imbirem, a wypiekanie ich to niemal rodzinne święto, na które cieszą się w szczególności dzieci.

🔹 Na kilka dni przed świętami w klasie IB odbyły się „piernikowe zajęcia”, podczas których dzieci zgłębiły swoją wiedzę na temat pierników.Dowiedziały się, że chociaż piernik jest nieodzownym elementem polskich Świąt Bożego Narodzenia to j ednak pierniki nie pochodzą z Polski, a tradycja ich wypiekania sięga aż starożytności.
 
🔸 Dzieci dowiedziały się także, że słowo piernik pochodzi od staropolskiego wyrażenia „pierny”, czyli pieprzny.
Dawniej ludziom trudno było określić i nazwać korzenne smaki, których kosztowali za sprawą piernikowych ciastek. Były one dla nich po prostu pieprzne, czyli dość ostre. Stąd ta nazwa.
 
🔹 Pierniki to niezwykłe ciasta i ciasteczka, które nie tylko były smaczne i posiadały niespotykany aromat, ale przypisywano im także właściwości zdrowotne i...... magiczne. Wierzono, że dzięki korzennym przyprawom, pierniki pozytywnie wpływają na układ pokarmowy i problemy z trawieniem oraz mają właściwości antydepresyjne i poprawiają humor.
Pierniki były także uznawane za swoisty eliksir młodości, gdyż podobno opóźniały proces starzenia się skóry. Piernik używany był także do wróżb - upieczony piernik należało położyć na dłoni i nacisnąć na jego środek i jeżeli ciastko przełamało się na trzy części, to wypowiedziane w myślach życzenie miało się spełnić.
 
🔸 Podczas tych zajęć dzieci znalazły też odpowiedź na nurtujące je pytanie – „ Dlaczego w święta Bożego Narodzenia jemy pierniki? ”, a ma to prawdopodobnie związek z pewną legendą dotyczącą piernikarza Bartłomieja. Ten Bartłomiej z ciasta znalezionego w piwnicy, w zapomnianej beczce, upiekł 611 pierników, które w dzień Wigilii Świąt Bożego Narodzenia zawiesił na choince ustawionej przed swym warsztatem i zaprosił dzieci do częstowania się. To właśnie stąd wziął się świąteczny zwyczaj wypiekania pierników oraz obdarowywania nimi bliskich.
 
„ W święta każde dziecko wie, jak pierniczki robi się...”
 
🔹 Oczywiście takie zajęcia nie mogły odbyć się bez pieczenia i dekorowania pierników. Ze względu na zdalne nauczanie, dzieci w swoich domach piekły i dekorowały pierniczki.
 
🔸 Swoją pracę i jej efekty zaprezentowały na zdjęciach, z których utworzona została PIERNIKOWA GALERIA KLASY IB.
img
12
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 2
  • 15
Komentarze