14.04.2021

KWIECIEŃ MIESIĄCEM PAMIĘCI NARODOWEJ

 „Naród, który traci pamięć przestaje być narodem – staje się jedynie zbiorem ludzi, czasowo zajmujących dane terytorium”.

/Marszałek Józef Piłsudski/

Ważnym składnikiem pamięci narodowej jest przeszłość, losy wielu pokoleń składające się na narodową historię, będącą fundamentem naszej tożsamości. Dlatego naszym obowiązkiem jest pamięć o przeszłości.

Miesiąc kwiecień nazwany - Miesiącem Pamięci Narodowej - jest okazją do przypomnienia znaczących wydarzeń w historii naszego narodu, a także oddania hołdu bohaterom i ofiarom tragedii, którzy zwyciężali i ginęli za wolność i niepodległość Polski.

Kwiecień przypomina wojenną okupację, wywózki Polaków na Sybir i tragedię polskich oficerów, jeńców obozów sowieckich, którzy zostali zamordowani w kwietniu i maju 1940 roku przez NKWD w Katyniu, Charkowie i wMiednoje.

Dzień 13 kwietnia stał się Dniem Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, a cały kwiecień Miesiącem Pamięci Narodowej.

Oto ważniejsze wydarzenia, które miały miejsce w kwietniu:

  14 kwietnia 966 r. – odbył się chrzest Polski.Od tego wydarzeniakraj Piastów wszedł do wspólnoty chrześcijańskich krajów Europy. W 2019r. Sejm RP ustanowił Święto Chrztu Polski.

  18 kwietnia 1025 r.- odbyła się koronacja Bolesława Chrobrego w Gnieźnie. Bolesław Chrobry jest symbolem Polski silnej, z którą Europa musiała się liczyć.

  9 kwietnia 1241 r. – w bitwie z Tatarami pod Legnicą zginął Henryk II Pobożny książę śląski..

  25 kwietnia 1333 r. - koronacja Kazimierza Wielkiego na króla Polski.

  1 kwietnia 1656r. –śluby lwowskie króla Jana Kazimierza. W czasie potopu szwedzkiego, przyrzeczenia królewskie miały poderwać do walki z najeźdźcami nie tylko szlachtę, ale i cały lud.

  21 kwietnia 1773 r. – poseł Tadeusz Rejtan sprzeciwił się na sejmie zatwierdzeniupierwszego rozbioru Polski.

  4 kwietnia 1794 r.- bitwa pod Racławicami - zwycięstwo wojsk polskich. Znaczący udział w bitwie mieli kosynierzy,  a chłop Wojciech Bartosz wsławił się odwagą.

  17 kwietnia 1794 r. – wybuchło w Warszawie powstanie kościuszkowskie.

  26 kwietnia 1848r. – Wiosna Ludów.  Austriacy zajęli Kraków.

  25 kwietnia 1920 r. – polska ofensywa na Kijów, w czasie wojny polsko – bolszewickiej.

  21 kwietnia 1935r. – prezydent II RP Ignacy Mościcki podpisał konstytucję kwietniową.

  3 kwietnia 1940r. –rozpoczęły się masowe egzekucje polskich oficerów w Katyniu na rozkaz najwyższych władzZwiązku Socjalistycznych Republik Sowieckich.

  19 kwietnia 1943 r.- w getcie warszawskim wybuchło powstanie ludności żydowskiej.

  5 kwietnia 1989 r. – podpisano porozumienia Okrągłego Stołu.

  8 kwietnia 1994 r. – Polska złożyła wniosek o przyjęcie do Unii Europejskiej.

  10 kwietnia 2010 r. –katastrofa smoleńska, w której zginął Prezydent RP Lech Kaczyński wraz z 95 osobami udającymi się do Katynia.

Przywróćmy pamięć o zmaganiach polskiego narodu, o którym zmarły w kwietniowy wieczór Jan Paweł II napisał:

„Jestem synem narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, którego sąsiedzi wielokrotnie skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie biorąc za podstawę przetrwania jakichkolwiek innych środków fizycznej potęgi jak tylko własną kulturę, która okazała się w tym przypadku potęgą większą od tamtych potęg".

img

imgimg

0
Dodaj Komentarz
  • 20
  • 26
  • 2