28.09.2018

Wycieczka klasy VIII do Muzeum II Wojny Światowej i do kina na film ,,Dywizjon 303''

 

      W dniu 27 września  uczniowie klasy VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum II wojny Światowej w Gdańsku. Jednym z głównych celów Muzeum jest pokazanie światu doświadczenia wojennego Polski i innych krajów Europy. Ekspozycje opowiadają o życiu codziennym cywilów i żołnierzy, terrorze okupacyjnym oraz o takich zjawiskach, jak ludobójstwo, opór wobec okupanta i wielka polityka.

Wystawa stopniowo wprowadza nas do historii II wojny światowej, począwszy od  sytuacji, które ją poprzedzały, jak wówczas wyglądały granice naszego państwa oraz co sprawiło, że Polska znalazła się w takiej sytuacji geopolitycznej. Można obejrzeć wstrząsające filmy dokumentalne, obejrzeć rysunki więźniów obozów koncentracyjnych, czy też rysunki dzieci przedstawiające to, co zapamiętały z wojny. Można pospacerować uliczką przedwojennego miasta. Bardzo cenne są również filmy z wywiadami osób, które przeżyły horror wojny.

Wystawa opisuje jak toczyła się wojna w Polsce i poszczególnych krajach, jak ucierpiała ludność wszystkich państw uwikłanych w ten konflikt. Pokazuje horror wojny i przestrzega, aby to się nigdy więcej nie wydarzyło. Wizyta w Muzeum na wszystkich wywarła  ogromne wrażenie oraz  z pewnością pozwoliła zrozumieć wydarzenia i tragedie związane z okresem II wojny światowej.

Drugą częścią wyjazdu była wizyta w kinie. Młodzież miała okazję obejrzeć film ,,Dywizjon 303''. Film opowiada prawdziwą historię Polskich lotników, początkowo niedocenianych i wyśmiewanych, którzy  stają się legendą. W ramach Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii (RAF-u) tworzą elitarną jednostkę - Dywizjon 303, który nie ma sobie równych.

   Pełni wrażeń wróciliśmy do domu, bogatsi o zdobytą wiedzę na temat II wojny światowej, a także przepełnieni zadumą i refleksją, naznaczoną smutkiem.

 

 

 

              

                      

 

                   

3
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 15
  • 8
Komentarze