12.10.2015

WYCIECZKA DO MUZEUM WE WDZYDZACH KISZEWSKICH

Początki Muzeum we Wdzydzach Kiszewskich sięgają 1906 r. Jego twórcy Teodora i Izydor Gulgowscy byli założycielami, wówczas pierwszego na ziemiach polskich, muzeum na wolnym powietrzu.

 

Obecnie, już ponad 100 – letnie, Muzeum to 22 ha obszaru położonego nad brzegiem jeziora Gołuń zabudowanego obiektami regionalnej architektury. Chałupy, dwory, szkoła, kuźnia, karczmy, wiatraki, kościoły, budynki gospodarcze i warsztaty rzemieślnicze – ponad 50 obiektów z Kaszub i Kociewia świadczą o różnorodności budownictwa wiejskiego z okresu od XVII do XX wieku. Wiernie odtworzone wnętrza wraz z autentycznym wyposażeniem, czasowo uruchamiane urządzenia gospodarcze i przemysłowe nadają temu miejscu niezwykły klimat, spotęgowany malowniczym położeniem i walorami otaczającej przyrody.

 

W ramach lekcji języka kaszubskiego 9 października 2015r. pani Elżbieta Pryczkowska zorganizowała wycieczkę do  Wdzydz Kiszewskich.

          Wycieczka miała na celu przekazanie wiedzy uczniom o: przyrodzie, historii, regionalnej architekturze, tradycji kaszubskiego rękodzieła ludowego, a także zaznajomienie z autentycznymi wartościami kultury oraz nabycie przez nich praktycznych umiejętności w wybranych dziedzinach. 

           Zwiedzanie rozpoczęliśmy  od wejścia do zabytkowego młyna. Dzieci mogły tam zobaczyć, jak i czym kiedyś wytwarzano mąkę. Następnie udaliśmy się do starych chat kaszubskich i zabytkowego kościoła, w którym się pomodliliśmy. Dzieci miały także okazję zobaczyć jak niegdyś wyglądała szkoła, klasa, przybory szkolne. Czekał bowiem na nich nauczycieli z kałamażem w ręku. Rozpoczął zajęcia w zabytkowej szkole. Wiele radości dostarczyło uczniom śpiewanie nut kaszubskich, pisanie gęsim piórem, czy klęczenie na grochu. Ze starej szkoły uczniowie udali się jeszcze na dalsze zwiedzanie zabytkowych budynków i warsztayów rzemieślniczych.

Na zakończenie wycieczki dzieci skorzystały z dań kaszubskich z " Karczmy"

test

 

 

test        

test

16
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 4
  • 9
Komentarze