31.05.2017

WYCIECZKA DO GDYNI

Znalezione obrazy dla zapytania dar pomorza

 

30 maja klasy IV-VI pojechały na wycieczkę do Gdyni. Uczniowie zwiedzali dwa statki, niszczyciel ORP Błyskawica i Dar Pomorza. ORP Błyskawica uczestniczył w działaniach II wojny światowe od pierwszych do ostatnich dni walk w Europie, operując na Atlantyku, Morzu Północnym i Morzu Śródziemnym. W maju 1946 został przejęty przez Royal Navy, pod polską banderę powrócił 1 lipca 1947 roku.Po remoncie i przezbrojeniu powrócił do czynnej służby pełniąc funkcję okretu flagowego Marynarki Wojennej. Na jego pokładzie szkoliły się kadry polskiej floty. Po awarii kotłowni w 1967 roku uznano kolejny remont za nieopłacalny i od 1969 roku pozostawał w Świnoujściu jako stacjonarny okręt obrony przeciwlotniczej. Od 1 maja 1976 roku zacumowany jest w Porcie Gdynia jako okręt muzeum.  Jest najstarszym na świecie zachowanym niszczycielem. W 1987 roku został odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti Militari, a w 2012 medalem Pro Memoria.
Po klęsce Niemiec w I wojnie światowej statek Dar Pomorza przejęli Francuzi, przeprowadzając go do portu Saint Nazaire.W roku 1929 statek został zakupiony z datków społecznych przez Pomorski Komitet Floty Narodowej za sumę 7000 funtów szterlingów. Miał zastąpić wysłużony już bark szkolny "Lwów". Fregata otrzymała wówczas kolejną nazwę "Dar Pomorza", dla upamiętnienia ofiarności pomorskiego społeczeństwa. W czerwcu 1930 r. po raz pierwszy stanęła na gdyńskiej redzie, a 13 lipca biskup St. Okoniewski poświęcił statek i jego banderę.Fregata została przekazana Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni i stała się odtąd drugą (po "Lwowie") "kolebką polskich nawigatorów".

W ciągu 51 lat służby dla Polskiej Marynarki Handlowej "Dar Pomorza" odbył 102 rejsy szkolne, przebywając pół miliona mil morskich. Na jego pokładzie przeszkolono 13 384 słuchaczy Szkoły Morskiej.4 sierpnia 1982 r. formalnie wycofano "Dar Pomorza" ze służby - w tym samym czasie podniesiono banderę na jego następcy, "Darze Młodzieży", zaprojektowanym i zbudowanym w Gdańsku.16 listopada 1982 r. "Dar Pomorza" został przekazany Narodowemu Muzeum Morskiemu w Gdańsku.

Na zakończenie wycieczki wszyscy udali się na pyszne lody i spacer po Skwerze Kościuszki. Do domu wróciliśmy radośni i zadowoleni.

 

img

 

 

 

img

 

img

1
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 15
  • 19
Komentarze