23.03.2013

ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Dnia 22.03. w szkole zajaśniało. Uczniowie przyszli do szkoły ubrani na niebiesko z emblematami kropli wody świętując Dzień Wody.

Słodka woda niezbędna nam do życia nie jest dobrem niewyczerpalnym. Z powodu nierozsądnego i niezrównoważonego gospodarowania jej zasobami w niedługim czasie może zacząć jej brakować. Statystyki są zatrważające: 85% populacji żyje na najsuchszych terenach Ziemi. Około 780 milionów ludzi nie ma dostępu do czystej wody, a blisko 2,5 biliona żyje w nieodpowiednich warunkach sanitarnych.

Złe prognozy i próba zmiany świadomości ludzi na temat właściwego wykorzystywania słodkiej wody doprowadziły do ustanowienia podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych na temat Środowiska i Rozwoju w 1992 roku Światowego Dnia Wody. Święto po raz pierwszy obchodzono, w 1993, więc w 2013 roku przypada po raz 20. Jest on także wyjątkowy w tym roku, ponieważ zgodnie z rezolucją ONZ rok 2013 został ogłoszony Międzynarodowym Rokiem Współpracy w Dziedzinie Wody.

W ramach obchodów Światowego Dnia Wody w naszej szkole, dzieci z klas I – III na zajęciach wczesnej edukacji oraz uczniowie klas starszych na godzinach wychowawczych rozmawiali o zasobach wodnych świata i konieczności a także sposobach oszczędzania wody. Klasa IV na lekcji przyrody wykonywała plakaty związane z tematem tego dnia, które zostaną zaprezentowane w holu szkoły. Większość uczniów przyszła do szkoły ubrana na niebiesko, wszyscy mieli przypięte emblematy w kształcie kropli wody.

Każdy z nas może włączyć się w obchody tego dnia, nie tylko 22 marca. Co możemy zrobić dla naszej planety, na co dzień? Dbać o małe rzeczy, które mogą pomóc oszczędzać wodę pitną i nie marnować jej niepotrzebnie.

 

10 przykazań przyjaciela wody

 

1. Wykorzystuj wodę wielokrotnie (np. do podlewania trawników, sprzątania, itp.)

2. Napraw kapiące krany, nieszczelne rury, instalacje sanitarne itp.

3. Bierz szybki prysznic zamiast długich kąpieli. Jeśli wolisz kąpiel, nalewaj wodę oszczędnie (1/3 objętości).

4. Pierz lub myj naczynia w zmywarce, gdy się zapełnią, albo używaj programów oszczędnych.

5. Gdy myjesz twarz lub zęby, golisz się itp. zakręcaj wodę.

6. Nie rozmrażaj jedzenia pod bieżącą wodą, rób to w mikrofalówce albo lodówce.

7. Jeśli zauważysz miejsca, w których występuje strata wody: przeciekające rury, zanieczyszczone zbiorniki itp.

8. Jeśli podlewasz rośliny na zewnątrz, zainstaluj ekonomiczny zraszacz albo ręcznie podlewaj tylko tyle, ile dana roślina wymaga.

9. Uświadamiaj dzieci, rodzinę i znajomych, jak ważna jest oszczędność wody.

10. Raz dziennie próbuj zrobić coś, co oszczędza wodę.

OSZCZĘDZAJMY WODĘ!!!

 


 

 

 

 

1
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 2
  • 5
Komentarze