26.05.2015

PODSUMOWANIE TYGODNIA KULTURY KASZUBSKIEJ POŁĄCZONEGO Z DNIEM MATKI

We wtorek  nastąpiło uroczyste podsumowanie Tygodnia Kultury Kaszubskiej  połączone z Dniem Matki.

Program miał na celu kultywowanie kultury kaszubskiej wśród  uczniów naszej szkoły. W tych dniach gościliśmy  twórców ludowych, artystów, wybitne osoby i znawców  kultury kaszubskiej. Pierwszego dnia gościliśmy pana Eugeniusza  Pryczkowskiego bardzo znanego kaszubskiego dziennikarza, poetę, pisarza,wydawcę,tłumacza,autora tekstów.

W drugim dniu Tygodnia Kultury Kaszubskiej  uczniowie odwiedzili Muzeum Kaszubskie W Kartuzach. Mieli w nim okazję, obejrzeć obiekty związane z zajęciami Kaszubów oraz wytwory naszej sztuki ludowej.

Kolejny dzień Tygodnia Kultury Kaszubskiej pozostawił w naszych uczniach wiele emocji. W Chmielnie odbyły się Eliminacje Gminnego 44 Konkursu Recytatorskiego ,,Rodnô Mòwa” Po wysłuchaniu 39 uczestników konkursu  komisja przyznała następujące miejsca naszym uczniom. W kategorii klas 0 Kacper Naczk zajął II miejsce ,w kategorii klas I-III wyróżnienie otrzymała Paulina Szymichowska,zaś w kategorii klasa IV-VI konstancja Kitowska zajęła I miejsce i będzie reprezentować naszą gminę  na etapie wojewódzkim.

Kolejny dzień to spotkanie z panem  Karolem  Elas-Necel, kontynuatorem   tradycji garncarskiej rodziny Necel z Chmielna. Pan Karol przeprowadził  dwugodzinne warsztaty dla dzieci z klas I-VI uczących się języka kaszubskiego. Najpierw krótko przedstawił historię rodu Neclów i ich tradycje garncarskie, potem omówił typowe wzory i wyroby oraz proces ich wytwarzanie. Następnie zademonstrował na kole, jak wytwarza się takie wyroby, poczym nastąpiła najbardziej oczekiwana chwila, czyli własnoręczna twórczość uczniów. Uczniowie z wielkim przejęciem i pomocą pana Necla modelowali swoje dzbany, dzbanki, misy, wazy i inne wyroby gliniane na kole garncarskim.

Piątego dnia  Tygodnia  Kultury Kaszubskiej w naszej szkole gościliśmy Pana Dariusza Majkowskiego, redaktora miesięcznika "Pomerania", mistrza kaszubskiej ortografii, współautora pierwszej Biblii w języku kaszubskim. Na zajęciach nasz gość odczytywał  dzieciom fragmenty Starego Testamentu w języku kaszubskim, następnie zadawał pytania, a uczniowie odpowiadali w języku kaszubskim.

Kolejny dzień to spotkanie z Panią Edytę Jankowską - Gmierek z Rumii. Przed warsztatami odbyła się krótka pogawędka ze wszystkimi uczniami na temat haftu kaszubskiego. Następnie uczniowie udali się na warsztaty filcowania na mokro. Uczniowie sami zaprojektowali i wykonali ozdoby z filcu opartym na hafcie kaszubskim.

Podsumowanie tygodnia kultury kaszubskiej zakończyło się występem Kaszubskiej  Kapeli Rodzinnej BAS z Sierakowic ,którzy zaprezentowali program piosenek kaszubskich. Kapela włączała  do zabawy dzieci .Wszyscy świetnie        się     bawili.
Następnie  dzieci w strojach kaszubskich zaprezentowali wiersze w języku kaszubskim          dla    swoich        mam.
Kolejnym elementem  programu  artystycznego były życzenia , piosenki oraz wręczanie przygotowanych laurek i upominków .Na zakończenie odbyła się degustacja pysznych kaszubskich potraw  przygotowanych przez uczniów wspólnie z  wychowawcami : drożdżówki, babki, chleb ze smalcem i kiszone ogórki, sałatki warzywne i śledziowe.

Ten tydzień na pewno długo pozostanie w pamięci wielu osób, a uczniowie na pewno chętnie będą w przyszłości brali udział w podobnych inicjatywach i równie chętnie będą się uczyli języka kaszubskiego oraz poznawali dokonania i kulturę naszego regionu.

Na zakończenie pan wójt Jerzy Grzegorzewski złożył życzenia wszystkim mamom oraz podziękował uczniom za piękny program artystyczny

Bardzo dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i pracownikom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie Tygodnia i Kultury Kaszubskiej w naszej szkole!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

25
Dodaj Komentarz
  • 16
  • 15
  • 7
Komentarze