20.03.2013

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 2013: JUTRO CZAS NA TOPIENIENIE MARZANNY.

Dziś przywitaliśmy astronomiczną wiosnę, a jutro pierwszy dzień tej kalendarzowej. W polskiej tradycji ten dzień kojarzy się z topieniem Marzanny.

Skąd wziął się  zwyczaj topienia  Marzanny ? Jaką ma symbolikę?

Wielu historyków uważa, że zwyczaj topienia słomianej kukły pojawił się w Polsce wraz z przyjęciem chrześcijaństwa. Kukła uosabiała wówczas nie tylko zimę, ale też wszystkie nieszczęścia i zło. Aby się ich pozbyć lalkę topiono bądź palono.

Obrzęd odbywał się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu, którą nazywano Białą, Czarną lub Śmiertną. Mieszkańcy wieszali Marzannę na kiju, potem ścinali jej głowę i rozrywali na strzępy. Na końcu palili albo wrzucali do rzeki. Kiedy podczas rytuału ktoś z uczestników  potknął się albo upadł, odczytywano to jako zły zwiastun.

Dlaczego słomianą kukłę nazywamy Marzanną? Historia lalki wiąże się z boginią słowiańską, która symbolizowała zimę i śmierć. Nazywano ją właśnie Marzanna, choć znane są też imiona  Mora, Morana, Marenka, Śmiertka, Śmiercicha. Najbardziej rozpowszechniło się jednak to popularne do dziś imię.
Oprócz Polaków obrzęd ten obchodzą także Czesi i Słowacy.

Wiosna przywitała nas zimową aurą.Mimo zimowej pogody  uczniowie klasy VI na zajęciach wykonali Marzannę ze słomy i materiałów papierniczych.

Jutro wszystkie dzieci wyruszą nad rzekę ,aby tam spalić Marzannę  i pożegnać zimę.

Będziemy świętować na przekór pogodzie,bawiąc się śnieżkami,spacerując mając nadzieję ,że to da" pogodzie wiele do myślenia i pójdzie po rozum do głowy".

Czekamy na szybkie przyjście WIOSNY.

5
Dodaj Komentarz
  • 19
  • 2
  • 25
Komentarze