21.05.2015

NECLOWSKA CERAMIKA KASZUBSKA

Kolejny dzień Tygodnia Kultury Kaszubskiej-warsztaty garncarskie

Dnia 21 maja w naszej szkole gościliśmy znanego garncarza z naszej gminy Pana Karola Elasa. Pan Karol na co dzień prowadzi Muzeum Ceramiki w Chmielnie, gdzie zajmuje się całym garncarstwem.

Muzeum Ceramiki Kaszubskiej Neclów powstał w 1993 roku przy warsztacie wytwórczym rodziny Neclów nad jeziorem białym. Znajdują się tu eksponaty pochodzące z ostatnich 300 lat, bogato zdobione charakterystycznym wzornictwem rodu Neclów, jak i oryginalne sprzęty w warsztatach rzemieślniczych z piecem do wypalania w piwnicy.

Na zajęciach uczniowie dowiedzieli się krótkiej historii o rodzinie Necel. Następnie omówiony został etap produkcji naczyń glinianych, w jakich stopniach są wypalane, suszone,  kończąc na zdobieniu specjalnymi wzorami.

Po prezentacji uczniowie uczęszczający na zajęcia z języka kaszubskiego mogli doświadczyć jak wyrabia się na kole dane naczynie gliniane. Każdy dostał kawałek gliny, z czego wyrabiał dzbanek, wazon lub miskę, w zależności co dobrze wyszło. A naprawdę zadanie nie było łatwe, wymagało od uczniów odpowiedniej wiedzy i sprawności rąk, aby naczynie wyszło dobrze.

Na dzisiejszych zajęciach uczniowie byli naprawdę bardzo zadowoleni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

23
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 5
  • 8
Komentarze