08.05.2013

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ CZERWONEGO KRZYŻA I CZERWONEGO PÓŁKSIĘŻYCA

W naszej szkole również działa organizacja Polskiego Czerwonego Krzyża . Członkowie PCK aktywnie włączają się w różnorodne akcje służące propagowaniu idei PCK.

8 maja to dzień urodzin twórcy Czerwonego Krzyża i jednego z dwóch pierwszych laureatów Pokojowej Nagrody Nobla, Szwajcara Henry Dunant’a. W 1984 roku dzień ten ustanowiono wspólnym świętem dla wszystkich stowarzyszeń Czerwonego Krzyża, a od 1984 r. obchodzony jest, jako Światowy Dzień Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca.

 

 

Ten dzień obchodzony jest w 192 państwach na całym świecie, jako największe święto humanitaryzmu.


 

Polski Czerwony Krzyż to najstarsza, powstała w 1919 roku, organizacja humanitarna w Polsce.Główną misją jest zapobieganie i łagodzenie cierpienia ludzkiego oraz ochrona ludzkiej godności, bez jakiejkolwiek dyskryminacji dotyczącej narodowości, rasy, płci, przekonań religijnych lub politycznych.

 

 

Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca w wypełnianiu swojej misji kieruje się zawsze siedmioma podstawowymi zasadami,  które są stałe i nie ulegają wpływom aktualnych ideologii.

 

Podstawowe Zasady Czerwonego Krzyża to:


1. HUMANITARYZM 2. BEZSTRONNOŚĆ 3. NEUTRALNOŚĆ
Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca zrodzony z troski o niesienie pomocy rannym na polu bitwy, bez czynienia jakiejkolwiek między nimi różnicy, podejmuje wysiłki, zarówno na płaszczyźnie międzynarodowej, jak i krajowej, w kierunku zapobiegania we wszelkich okolicznościach cierpieniom ludzkim i ich łagodzenia. Zmierza do ochrony życia i zdrowia oraz zapewnienia poszanowania osobowości człowieka. Przyczynia się do wzajemnego zrozumienia, przyjaźni i współpracy oraz do trwałego pokoju między wszystkimi narodami.

Nie czyni żadnej różnicy ze względu na narodowość, rasę, wyznanie, pozycję społeczną lub przekonania polityczne. Zajmuje się wyłącznie niesieniem pomocy cierpiącym, kierując się ich potrzebami i udzielając pierwszeństwa w najbardziej naglących przypadkach. 
W celu zachowania powszechnego zaufania Ruch powstrzymuje się od uczestnictwa w działaniach zbrojnych oraz - w każdym czasie - w sporach natury politycznej, rasowej, religijnej lub ideologicznej.

 

4. NIEZALEŻNOŚĆ

 

5. DOBROWOLNOŚĆ

 

6. JEDNOŚĆ

Ruch jest niezależny. Stowarzyszenia krajowe służąc pomocą władzom publicznym w ich działalności humanitarnej i podlegając prawu obowiązującemu w ich państwach, powinny zawsze korzystać z samodzielności pozwalającej im na działania w każdym czasie, zgodnie z zasadami Ruchu. Ruch niesie pomoc dobrowolnie, nie kierując się chęcią osiągnięcia jakiejkolwiek korzyści. W każdym kraju działa tylko jedno stowarzyszenie Czerwonego Krzyża albo Czerwonego Półksiężyca. Powinno ono być otwarte dla wszystkich i obejmować swą humanitarną działalnością obszar całego kraju.

7. POWSZECHNOŚĆ



Międzynarodowy Ruch Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, w którym wszystkie stowarzyszenia mają równe prawa i obowiązek niesienia sobie nawzajem pomocy, obejmuje swoją działalnością cały świat.
2
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 5
  • 0
Komentarze