12.02.2018

Koniec karnawału czyli Ostatki ...

   13 lutego obchodzimy święto powszechnie znane jako Ostatki. Nie wszyscy wiedzą jednak, że w różnych regionach Polski dzień ten nazywa się inaczej. W Wielkopolsce oraz na Kujawach 21 lutego określany jest mianem Podkoziołka. W naszej tradycji funkcjonuje także nazwa Śledzik oraz Zapusty. Poznaj tradycję i najciekawsze zwyczaje dzisiejszego święta. 

Dzień, który powszechnie znamy jako Ostatki, na Kujawach oraz w Wielkopolsce określany jest mianem Podkoziołka. Nazwa pochodzi oczywiście od kozła, który był symbolem witalności i radości.

W praktyce oznaczało to, że przede wszystkim na imprezowym stole powinna się znaleźć figurka kozła. Kozioł od wieków był symbolem sił witalnych, idealnie więc nadawał się na zabawę kończącą karnawał. 

Dzisiejszy dzień jest także nazywany Śledzikiem. Śledzik to święto ruchome, obchodzone we wtorek przed Środą Popielcową.  Tradycyjnie Śledzik wiąże się z organizacją imprez, na których podawany jest śledź. To okazja do biesiadowania przy suto zastawionym stole i pożegnania karnawału. 

Zapusty to inna nazwa Śledzika. Warto jednak wiedzieć, że jest to naprawdę nieco dłuższe święto: obejmuje trzy ostatnie dni karnawału - niedzielę, poniedziałek i wtorek przed Środą Popielcową. Przyjęło się, że podczas Zapustów oprócz ucztowania i zabawy możemy się spodziewać wizyty przebierańców.

Podobny obraz

1
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 4
  • 1
Komentarze