26.05.2015

"KASZUBIACZEK"

Kolejny dzień Tygodnia Kultury Kaszubskiej

Dnia 25.05.  mieliśmy okazję gościć Panią Edytę Jankowską - Gmierek z Rumii, z okazji naszego tygodnia kaszubskiego, jaki jest realizowany w naszej szkole. Na zajęciach z rękodzieła uczestniczyła grupa uczniów, uczęszczająca na zajęcia z języka kaszubskiego.

Pani Edyta prowadzi projekt" Tatumi" od 2012 roku. W swojej działalności posiada poduchy i inne przytulanki, które wykonywane są ręcznie. "Kaszubiaczek"  to przytulanka, nawiązująca formą i barwa do haftu kaszubskiego. Pokazanie naszej tradycji w nowy, oryginalny sposób.

Przed warsztatami odbyła się krótka pogawędka ze wszystkimi uczniami na temat haftu kaszubskiego. Skąd się wywodzi i jakie posiada kolory. Dzieci dobrze znały odpowiedzi na zadane pytania, a za poprawną odpowiedź dostały małą przytulankę - kaszubiaczka.

Następnie grupa udała się na wyznaczone zajęcia. Pani Edyta Jankowska miała już przygotowane wszystkie potrzebne elementy. Krok po kroku dzieci wykonywały zadanie. Były to prace wykonane z wełny owczej - filcowanie na mokro. Uczniowie sami zaprojektowali i wykonali ozdoby z filcu opartym na hafcie kaszubskim.

Przy wspólnej pracy, nie zabrakło miłego humoru, gdzie uczniowie mieli szansę na małe figle z wodą i mydłem. Wykonane obrazki z filcu zabrały  do domu, jako upominek dla swojej mamy  z okazji Dnia Matki.

 

 

 

 

 

 

 

 


41
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 7
  • 8
Komentarze