11.11.2016

11 Listopada

NARODOWE ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

  • Narodowe Święto Niepodległości jest to święto upamiętniające odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Na 123 lata Polska została wymazana z mapy Europy, licząc od momentu ostatniego rozbioru dokonanego przez Austrię, Prusy i Rosję. Odzyskiwanie przez Polskę niepodległości było procesem stopniowym. Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiegne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. 

  • Święto to - obchodzone 11 listopada każdego roku - zostało ustanowione w ostatnich latach II RP tuż przez rozpoczęciem II wojny światowej. Do kalendarza powróciło w 1989 roku  

  •   W szkole o godzinie 11.30 wszyscy nauczyciele i uczniowie stawili się na holu, by obejrzeć program przygotowany przez aktorów z klas IV-VI. Uroczystość składała się z trzech części. Po odśpiewaniu "Roty" uczniowie zaprezentowali składankę patriotycznych wierszy o tematyce drogi Polaków do wolności - do roku 1918. W drugiej części przedstawiono okres międzywojenny z odniesieniem do poezji, będącej przestrogą przed ponowną utratą wolności i apokaliptyczną wizją dla godności człowieka. W duchu utworów Wyspiańskiego wizjonerski poeta przedstawia zrozpaczonej postaci panny młodej uosobioną Polskę. W trzeciej odsłonie przedstawiono postać młodej Żydówki i wspomniano męczeństwo Jezusa - jako symboliczne ofiary okrucieństwa człowieka wobec człowieka w kontekście utraty wolności. W ostatnim słowie recytatorka wspomniała o konieczności pamięci o nieznanym żołnierzu, bo "... w sercu jego tkwią imion miliony". Uroczystość miała piękną oprawę muzyczną w wykonaniu szkolnego chóru. Na zakończenie inscenizacji wszyscy wspólnie zaśpiewali polski hymn narodowy Wieczorem, o godzinie 17.30 zaproszeni goście i rodzice uczniów również mieli okazję do uczczenia pamięci walczących o wolność naszego kraju i świętowania rocznicy odzyskania niepodległości. W pierwszej części wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu aktora gdyńskiego teatru muzycznego Leszka Boliboka i członka znanego regionalnego zespołu muzycznego „Focus” Rafała Rompcy. Następnie swoją inscenizację po raz drugi zaprezentowali uczniowie.

  •   Po uroczystości Dyrektor szkoły oraz pani Barbara Kramp podziękowały wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie uroczystości. Potem rodzice udali się na spotkania z wychowawcami swoich dzieci.

 

 

 

 

30
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 3
  • 4
Komentarze