22.12.2020

Wydawać czy oszczędzać?

"Oszczędzanie to pojęcie dobrze znane ludzkości od najdawniejszych czasów. Już ludzie pierwotni wiedzieli, że nie mogą zjeść naraz całej żywności. Aby przeżyć, jej część zostawiali na później. Przez setki lat najpopularniejszym sposobem oszczędzania było zakopywanie zgromadzonych kosztowności. Jeszcze dziś w ziemi znajduje się garnki zawierające złote, srebrne lub miedziane monety."

Z oszczędzaniem stykamy się w naszym życiu codziennym. Odkładając pieniądze, kierujemy się różnymi motywami. Niektórzy oszczędzają po to, aby pieniędzy starczyło do następnej wypłaty. Inni – aby w przyszłości zrealizować jakiś większy zakup, czy wyjechać na wakacje. Są też tacy, którzy oszczędzają, by zapewnić sobie i rodzinie poczucie bezpieczeństwa – odłożyć środki na „czarną godzinę”, na starość, zostawić spadek dzieciom.

Na to, ile jesteśmy w stanie zaoszczędzić, ma wpływ wiele czynników. Jednym z ważniejszych jest na pewno uzyskiwany dochód. Być może ludziom mającym wyższe dochody łatwiej oszczędzać, ale warto pamiętać, że wysokość dochodu nie jest jedynym czynnikiem decydującym o zamożności. O tym, czy jesteśmy w stanie robić oszczędności, czyli odkładać część naszego dochodu, decyduje umiejętność racjonalnego gospodarowania majątkiem.

Oszczędza się po to, aby sfinansować przyszłe przewidywane lub nieoczekiwane wydatki bez podejmowania nadmiernego ryzyka.

Materiał został opracowany w ramach programu edukacyjnego SKO prowadzonego przez PKO Bank Polski.

A Wam jakie słowa kojarzą się z terminem oszczędzanie? Czy są to skojarzenia pozytywne, czy też raczej negatywne? Piszcie w komentarzach.

0
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 19
  • 18