16.10.2012

ZASTRAJKOWALIŚMY…

Dzisiaj w samo południe na Placu Kazimierza Jagiellończyka zgromadziły się dzieci z elbląskich szkół i przedszkoli, by zaprotestować przeciwko codziennemu marnowaniu żywności.

Marsz produktów spożywczych, warzyw i owoców rozpoczął się pod Urzędem Miejskim w Elblągu.  Inwencji twórczej dzieciakom nie brakowało. Marchewki, banany, jabłuszka, dynie czy truskawki to tylko niektóre ze strojów zaprezentowanych podczas marszu z okazji Międzynarodowego Dnia Żywności.

copy26_of_1.jpg

copy13_of_7.jpg

copy10_of_6.jpg

copy9_of_5.jpg

copy_of_11.jpg

Już z daleka można było dostrzec kolorowe stroje przebojowej dzieciarni. Na ustach hasło „Nie marnuj jedzenia!” i w drogę! Swymi okrzykami dzieciaki dały mijanym przechodnim świadectwo, jak ważnym jest niemarnowanie żywności. Na transparentach widniały ważne hasła: „Nie wyrzucaj chleba, bo innym go potrzeba”, „Jedzenie się marnuje, gdy za dużo go kupujesz” czy „Jedzenie kocham, lubię, szanuję, nic nie wyrzucam, nic nie marnuję”.

copy24_of_2.jpg

copy21_of_3.jpg

copy22_of_4.jpg

Ideą akcji jest walka z problemem marnotrawienia żywności, które w naszych gospodarstwach domowych jest zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Musimy pamiętać o ludziach głodnych i niedożywionych, których w naszym kraju jest nadal bardzo dużo. Nasze dzieci uczestniczą w tej akcji co roku, by  ten sposób  zaprotestować przeciwko niepotrzebnemu wyrzucaniu żywności.

Image00005.jpg

65442d.jpg

8513_38d.jpg

A oto niektóre wypowiedzi naszych uczniów:

-"Poprzez tę akcję chcemy powiedzieć ludziom, żeby nie marnowali jedzenia i dzielili się nią z innymi" –  Daria i Oliwka z klasy III B.

- "Wiele ludzi na świecie głoduje, nie ma jedzenia, dlatego nie powinniśmy go wyrzucać" –  szóstoklasistki  Kornelia i Ewelina.

- "Ja nie wyrzucam jedzenia. Uważam, że albo trzeba je zjeść, albo komuś oddać" —  Ewelina, uczennica kl. VI c

- "U nas w szkole, jeżeli ktoś nie zje kanapki, może ją oddać na stołówce. Czasami zdarza mi się oddać kanapkę."

- "Jeżeli u mnie w domu zostanie zeschły chleb, to kruszę go wtedy i daję ptakom "— Weronika , z tej samej klasy.

Finałowym przystankiem był Plac Jagiellończyka. Tu odbył się konkurs na najładniejszy strój.

Image00019.jpg

10.jpg

Na zakończenie ogłoszono wyniki konkursu plastycznego pt. "Żyj zdrowo - nie marnuj jedzenia" oraz wręczono nagrody laureatom. Pierwsze miejsce zajęła Małgorzata Hinc , drugie Ala Szlugaj  i trzecie Natalia Grobla.

0
Dodaj Komentarz
  • 24
  • 19
  • 1