02.05.2013

„NA POMOC ŚRODOWISKU”

Majowy etap konkursu matematycznego dla uczniów klas IV-VI

 

Zadanie 1

Każdy mieszkaniec naszego kraju w ciągu roku produkuje średnio 300 kg śmieci, które wypełniając pojemniki po brzegi stwarzają coraz większe problemy z ich usuwaniem i składowaniem. Liczbę tych śmieci można by znacznie ograniczyć, gdyby mieszkańcy chętniej je segregowali. Wyobraź sobie, Że każde z poniższych 18 działań obrazuje pewien rodzaj śmieci. Posegreguj je do odpowiednich pojemników według następującego schematu:
- Działania, które daj
ą wyniki mniejsze od 10 to plastik,
- Działania, które daj
ą wyniki większe od 10 i mniejsze od 50 to szkło,
- Działania, które daj
ą wyniki większe od 50 i mniejsze od 100 to metal,
- Działania, które daj
ą wyniki większe od 100 to makulatura.

Działania:

copy_of_ulamki.png

can.jpg

Zadanie 2
W pewnej miejscowości ustawiono łącznie 80 pojemników na odpady. Pojemniki na odzież stanowiły 0,2 wszystkich pojemników i było ich o 8 mniej niż na szkło. Ile było pojemników każdego rodzaju, jeżeli pojemników na papier było o 4 więcej niż na opakowania plastikowe.

Zadanie 3
Ka
żdy mieszkaniec naszego kraju w ciągu roku produkuje średnio 300 kg śmieci, które wypełniając pojemniki po brzegi stwarzają coraz większe problemy z ich usuwaniem i składowaniem. W pewnym mieście, postanowiono zatem wybudować nowe wysypisko śmieci. Przeznaczono na ten cel rów w kształcie prostopadłościanu o głębokości 20 m, długości 0,2 km. i szerokości 0,1 km. Przyjmując, że 1 kg śmieci ma objętość 1 dm3, oblicz na ile lat wystarczyłoby to wysypisko dla 50 - cio tysięcznego miasta

4175.jpg

Zadanie 4
Bezmyślnie porzucona puszka po konserwie przetrwa ok. 10-15 lat. Jeszcze bardziej odporna na działanie środowiska jest zwykła, aluminiowa puszka - rozpada się dopiero po ok. 10 000 lat. Może być jednak wtórnie przetworzona. Na 1 kg wychodzi ok. 60 puszek. W skupie metali kolorowych otrzymuje się za 1 kg puszek 2 zł 50 gr. Ile otrzymasz pieniędzy za 540 puszek, a ile za 100 kg?

medium_dziecko_jak_nauczyc_dziecko_oszczednosci.jpg

Zadanie 5
Załużmy, że w naszym kraju liczącym dwa miliony uczniów „tylko” 2000 z nich wyrywa z zeszytu średnio dwie kartki dziennie. Wiadomo także, że do wyprodukowania jednej tony papieru należy ściąć 25 drzew. Wiedząc, że rok szkolny trwa 180 dni, oraz jedna kartka papieru waży 3 gramy, oblicz ile drzew jest ścinanych z powodu wyrywanych kartek w ciągu jednego roku szkolnego.

copy_of_makulatura.JPG

Zadanie 6
Marcin zauważył, że jego czteroosobowa rodzina codziennie „produkuje” pełne 15-litrowe wiadro śmieci. Śmieci są wyrzucane do prostopadłościennych pojemników o wymiarach 1,5m x 1,5m x 1m.
a) Oblicz, jaką objętość (m3) mają śmieci wyprodukowane dziennie przez rodzinę Marcina?
b) Jaką objętość ma pojemnik na śmieci?
c) W ciągu ilu dni śmieci wyrzucane przez rodzinę Marcina napełnią pojemnik?
d) W bloku, w którym mieszka Marcin, zamieszkuje łącznie 50 rodzin.
e) Przyjmując, że średnio każda rodzina „produkuje” tyle samo śmieci co rodzina Marcina, oblicz, ile m3 odpadów wytwarzają dziennie te gospodarstwa domowe?

index.1.jpg

Zadanie 7
W niewielkiej odległości od „Czystego Grodu” istnieje składowisko odpadów komunalnych „Brudno”.
Powierzchnia przeznaczona pod wysypisko to 36 ha. Każdego dnia trafiają tam wypełnione odpadami samochody o pojemności 20 m3. Ludność „Czystego Grodu” mieszkająca w domkach jednorodzinnych zbiera odpady do pojemników 120 litrowych. Każdy mieszkaniec produkuje średnio 4 litry odpadów dziennie. Korzystając z danych zawartych w tekście wykonaj zadania:
a) Ile dużych pojemników na odpady w ciągu miesiąca napełni czteroosobowa rodzina Kowalskich?

b) Koszt wywozu odpadów z jednego pojemnika (120 litrowego) opróżnianego 2 razy w miesiącu wynosi 16 zł. Ile musi zapłacić za wywóz śmieci w miesiącu czteroosobowa rodzina (przyjmij 30 dniowy miesiąc).
c) Jaką ilość śmieci dziennie przyjmuje Brudno? (przyjmij, że
„Czysty Gród” liczy ok. 150 tys.mieszkańców)
d) Ile samochodów w ciągu dnia należy wywieźć z
„Czystego Grodu” ?
e) Oblicz długość trasy, jaką w sumie pokonują samochody śmieciarki (przyjmij, że odległość z
„Czystego Grodu” na wysypisko wynosi 20 km).
f) Jaką grubość będzie miała warstwa odpadów rozłożona równomiernie na całej powierzchni składowiska przywieziona w ciągu jednego miesiąca.

( pamiętaj : 1m3=1000l, 1ha=10 000m2)

copy_of_smiet.jpg

Proszę o  rozwiązanie zadań, przedstawianie sposobu rozwiązania , podanie odpowiedzi !!!!!

i oddanie do gabinetu 42 do dnia  31.05.2013r.

0
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 13
  • 5