28.05.2022

Zwróć uwagę, co kupujesz

Nie kieruj się tylko ładnym opakowaniem - czytaj etykiety :)

imgDużo ważniejsze od rysunków umieszczonych na opakowaniu są informacje dotyczące składników zawartych w żywności. Najważniejsze elementy znajdujące się na etykiecie to: nazwa produktu i lista składników w tzw. malejącej kolejności. To znaczy, że na pierwszym miejscu znajduje się składnik, którego jest najwięcej w produkcie. Dalsze informacje umieszczone na etykiecie to: data przydatności do spożycia, sposób przechowywania, waga, adres producenta. Na wielu produktach podawana jest również wartość odżywcza i energetyczna produktu. Przed zakupem żywności warto przeczytać etykiety i wybierać produkty zdrowe, bez tak zwanych E-dodatków, czyli sztucznych barwników, konserwantów czy wzmacniaczy smaku i zapachu, które mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Zdarza się, że producenci, zamiast symboli E, wymieniają całe nazwy substancji konserwujących.

Na etykietach mogą być użyte dwa sformułowania: „należy spożyć do...” lub „najlepiej spożyć przed...”. Jeżeli występuje zwrot ,,najlepiej spożyć przed...”, oznacza to, że do tej daty produkt zachowuje swoje właściwości, o ile jest odpowiednio przechowywany. Po upływie tego terminu produkt nadal jest zdatny do spożycia, jednak producent nie daje już gwarancji co do zachowania jego właściwości. Gdy kupisz produkt z oznaczeniem „najlepiej spożyć do...”, musisz pamiętać, że po tej dacie może on nie nadawać się do jedzenia.

 

imgDodatkowo z etykiety dowiesz się, jaki procent normy dziennej dla poszczególnych składników zawiera porcja danego produktu. To tzw. referencyjne wartości spożycia (RWS), czyli typowe ilości składników odżywczych, a także energii, które powinny być dostarczone do organizmu przeciętnej zdrowej osoby w ciągu doby.

Przykładowo, odczytując informacje z powyższej etykiety, wiemy, że porcja produktu o wadze 25 g zawiera 140 kilokalorii, co stanowi 7% RWS. Teoretycznie więc mamy „w zapasie” jeszcze 93% „wolnej” energii do znalezienia w innych produktach w danym dniu. Dobierając produkty w swojej codziennej diecie, należy pamiętać, że wartości RWS dla cukrów, tłuszczu, soli, kwasów tłuszczowych nasyconych należy traktować jako wskazówkę „nie więcej niż”, a nie jako wartość zalecaną, np. spożycie w ciągu dnia 50% dziennej porcji cukru nie oznacza, że musimy uzupełnić jego spożycie do 100%. Z drugiej strony w przypadku białka czy witaminy C warto poszukać produktów, które uzupełnią poziom spożycia tych składników w ciągu dnia do wartości zalecanej, czyli RWS.

Czytając etykietę znajdziesz także informacje, jak właściwie postąpić z opakowaniem po kupionym produkcie. 

 

Źródło: Apetyt na zdrowie - czyli o zasadach prawidłowego odżywiania, świadomym kupowaniu

i niemarnowaniu żywności. Przewodnik dla dzieci i rodziców.

8
Dodaj Komentarz
  • 15
  • 12
  • 17
Komentarze