25.01.2023

Wycieczka do Warszawy :)

Byliśmy w Sejmie, Polskim Radiu oraz w Łazienkach Królewskich.

Wycieczka rozpoczęła się od przejścia przez biuro przepustek, gdzie nastąpiła weryfikacja numeru PESEL i otrzymanie identyfikatorów. Następnie przekierowano nas do punktu kontroli osobistej. Tam czekał na nas przewodnik, który wskazał szatnię wyznaczoną dla naszej grupy - tu zostawiliśmy kurtki oraz wszystkie torby, plecaki i inne bagaże oraz telefony komórkowe. Następnie przeszliśmy sejmowymi korytarzami do holu, w którym znajduje się makieta terenu Sejmu. Przewodnik omówił skład kompleksu budynków Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, a następnie udaliśmy się do Sali Posiedzeń Sejmu, znajdującej się w gmachu C-D. Od 1928 roku miejsce obrad Sejmu. Z balkonu, obok miejsca wyznaczonego dla Prezydenta RP, słuchaliśmy obrad. Trzykrotne uderzenie Laski Marszałkowskiej w podłogę, oznajmiło ich zamknięcie. Wówczas mogliśmy spotkać się z Posłem na Sejm VIII i IX kadencji Leszkiem Galembą, który dołączył do naszej wycieczki i zaprosił na spotkanie. Podczas rozmowy opowiadał o pracy Posłów i Sejmu, uczniowie natomiast mówili o swoich marzeniach pracy w Rządzie i zadawali pytania dotyczące życia rodzinnego np. czy ma pan psa? W tej sali mogliśmy zasiąść w ławach sejmowych i zastukać Laską Marszałkowską. Na zakończenie Pan Poseł wpisał się do Szkolnej Kroniki. Wszyscy uczestnicy otrzymali prezenty od pana przewodnika.
Kolejnym punktem wycieczki była realizacja zadania z Projektu "Szlakiem Fryderyka Chopina". Pojechaliśmy do Parku Łazienkowskiego, w którym znajduje się największy i najbardziej znany na świecie pomnik Fryderyka Chopina. Uczniowie wysłuchali historii jego powstania i losów w czasie II Wojny Światowej. To tutaj latem, w każdą niedzielę odbywają się koncerty Chopinowskie. Następnie pojechaliśmy do Polskiego Radia.
Po drodze mijaliśmy budynek Trybunału Konstytucyjnego. W Radiu czekali na nas dziennikarze Radia Chopin, którzy zaprosili nas do Studia im. Władysława Szpilmana. Dowiedzieliśmy się jak wygląda praca dziennikarza radiowego, słuchaliśmy fragmentów wywiadów z pianistami z ostatniego Konkursu Chopinowskiego, a także poznaliśmy zasady montażu nagranego materiału.
Na zakończenie czekała na nas ogromna niespodzianka - nagraliśmy wiersz pt. „Lokomotywa" Juliana Tuwima. Uczniowie czytali fragmenty wiersza, do którego zostanie podłożona muzyka. To pierwsze takie wydarzenie w historii naszej Szkoły. Na zakończenie każdy z uczniów dostał upominek od Radia Chopin.
8
Dodaj Komentarz
  • 17
  • 10
  • 0
Komentarze