14.05.2023

Dobrana para :)

Właściwe odżywianie i aktywność fizyczna

Prawidłowe żywienie jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na nasz rozwój i utrzymanie dobrego stanu zdrowia, niezaleznie od wieku. Ma ono ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku dzieci i młodzieży. W okresie wzrostu i rozwoju organizmu wpływa nie tylko na samopoczucie, stan zdrowia, funkcje poznawcze, lecz także pomaga chronić organizm przed wieloma poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi w późniejszych etapach życia. Znaczenie dla zdrowia mają również prawidłowe nawyki i zwyczaje żywieniowe, które najczęściej kształtują się właśnie w młodym wieku. Mówiąc o prawidłowym rozwoju, nie można zapominać o aktywności fizycznej, która jest niezwykle ważnym elementem prozdrowotnego stylu życia. Podobnie jak prawidłowe żywienie ma ona korzystny wpływ na samopoczucie, wzrost i rozwój młodego organizmu, a nawet na wyniki w nauce.

Zasady prawidłowego żywienia dzieci i młodzieży są integralnym elementem Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży.  Przedstawia ona kompleksową ideę żywienia, której realizacja daje szanse na sprawność intelektualną, fizyczną i zdrowie w dorosłym życiu

Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży to graficzny opis odpowiednich proporcji różnych, niezbędnych w codziennej diecie grup produktów spożywczych. Im wyższe piętro piramidy, tym mniejsza ilość i częstość spożywanych produktów z danej grupy żywności.

A oto 10 zasad, które możemy odczytać z Piramidy Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej Dzieci i Młodzieży - wart je znać i wcielić w życie:

1. Jedz posiłki regularnie (5 posiłków co 3–4 godziny).

2. Warzywa i owoce jedz jak najczęściej i w jak największej ilości.

3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.

4. Codziennie pij co najmniej 2 szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i częściowo serem.

5. Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja. Wybieraj chude mięso. Ograniczaj spożycie produktów mięsnych przetworzonych.

6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.

7. Unikaj spożycia cukru, słodyczy i słodkich napojów. Zastępuj je owocami i orzechami.

8. Nie dosalaj potraw. Unikaj słonych przekąsek i produktów typu fast food.

9. Pamiętaj o piciu wody do posiłku i między posiłkami.

10. Bądź codziennie aktywny fizycznie w szkole i poza szkołą.

14
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 3
  • 11
Komentarze