06.12.2019

Ekonomia dla SKOuczniaków cz.1 - do czego potrzebne są pieniądze

Nowa seria wpisów dla wszystkich członków SKO zainteresowanych tematyką ekonomii

Od dzisiaj co jakiś czas na naszym blogu pojawiać się będą wpisy o tematyce ekonomicznej. Dzisiejszy wpis odpowie Wam na pytanie skąd wzięły się pieniądze i po co one są nam potrzebne

img

 

img

 

Krótka historia pieniędzy:

Pieniądze wzięły się głównie po to, by zastąpić wymianę barterową (czyli ja Tobie dam mleko, a Ty mi jajka). Tego typu "handel" był bardzo nieopłacalny.  Bo wymieniane przedmioty nie zawsze były tej samej wartości. Dlatego zaczęto stosować pośredników wymiany, jak sól, zboże, skóry. Były one rzadko występujące, trwałe, podzielne, zapewniały więc jakąś stabilność i równowartość wymiany. Także dzięki temu, że były trwałe. Nie zdążyłyby zepsuć się czy zniszczyć w ciągu drogi. Ale nie były zbyt wygodne. Więc z biegiem czasu jako środek wymiany zaczęto stosować metale. Najpierw nieszlachetne (miedź, brąz), potem szlachetne (złoto, srebro). Ich wykorzystywanie było łatwiejsze, gdyż były trwalsze i mniejsze od produktów konsumpcyjnych używanych wcześniej do wymiany. Tyle że nie ich dzielenie z kolei potrafiło zajmować wiele czasu. Bryły złota nie zawsze potrafiły być tej samej wielkości. Więc zaczęto je dzielić. Na początku na kulki. Potem spłaszczone, nawet z podobizną królów/ władców – co miało zapobiec fałszowaniu.

img

Z biegiem czasu jednak i ten rodzaj pieniądza okazał się uciążliwy. A właściwie jego produkcja. Bo nie zawsze była wystarczająca ilość metali, aby z nich przygotować potrzebną ilość pieniędzy. Więc zaczęto zostawiać metale u złotników w zamian przyjmując kwity depozytowe. Które poświadczały, ile zasobów/pieniędzy ma właściciel. Kwit zawsze można było później wymienić u złotnika. I w ten sposób kwity zaczęły być coraz częściej stosowane i wymieniane. A w późniejszym czasie przerodziły się w pieniądze, jakie znamy.

Źródło: https://www.dzieci-i-pieniadze.com/do-czego-pieniadze-sa-ci-potrzebne/

 

A więc do czego potrzebne są nam pieniądze:

Pieniądze spełniają wiele funckcji w naszym życiu:

- środek wymiany - pośrednictwo w transakcjach, w których dochodzi do równoczesnego wzajemnego przekazania towaru i pieniądza pomiędzy uczestnikami wymiany.

- miernik wartości towarów - w jednostkach pieniężnych podawane są ceny, dzięki którym można porównywać różne towary.

- środek płatniczy - to znaczy do dokonywania płatności transferowych lub transakcji, w których przepływ dóbr nie jest równoczesny z zapłatą.

- gromadzenie oszczędności - jest środkiem tezauryzacji, czyli gromadzenia oszczędności.

- środek wymiany międzynarodowej - Pieniądz może być środkiem rozliczeń międzynarodowych – tę funkcję spełniają zazwyczaj pieniądze krajów wysoko rozwiniętych, posiadających bardzo stabilną walutę. 

 

Poniżej znajdziecie krótki filmik, który dzięki obrazkom pozwoli Wam lepiej zapamiętać historię pieniądza.

 

 

 Jak Wam się podoba nasz pierwszy wpis serii Ekonomii dla SKOuczniaków?

1
Dodaj Komentarz
  • 7
  • 1
  • 2
Komentarze