12.01.2020

Ekonomia dla SKOuczniaków cz. 7 - co to GUS? I co oni o nas wiedzą?

Nawet nie zdajesz sobie sprawy jakie informacje o nas Polakach ma GUS

img

 

Pewnie nie raz zastanawialiście się co to jest ten GUS, na który wszyscy się powołują przy analizie ile wydajemy, jaka jest średnia wieku, ile jest bezrobotnych, ile zarabiają Polacy i tak dalej. Już Wam wszystko tłumaczymy, ale najpierw zaczniemy od filmu, który będzie idealnym wprowadzeniem do tematu

 

 

Główny Urząd Statystyczny (GUS) – urząd centralny administracji rządowej zajmujący się zbieraniem i udostępnianiem informacji statystycznych na temat większości dziedzin życia publicznego i niektórych stron życia prywatnego. Do przekazywania danych obligują odpowiednie przepisy prawa

img

 

Czy wiesz, co robią statystycy?

Praca statystyków polega na tym, że bardzo dużo liczą.

A co liczą statystycy?

Prawie wszystko. Zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Statystycy sprawdzają również, ile domów zostało wybudowanych, ile jabłek zostało zebranych i w którym mieście uczy się najwięcej dzieci i wiele wiele więcej. Dzięki temu możesz dowiedzieć się na przykład, ile osób mieszka w twoim mieście i w całej Polsce albo do ilu kin możesz pójść w swojej okolicy.

Aby dowiedzieć się tego wszystkiego, statystycy muszą zbierać bardzo dużo informacji. Czasami proszą o informacje inne urzędy w całym kraju, a czasami liczą sami. Wtedy jeden z nich może odwiedzić Cię w Twoim domu, żeby prosić Twoją rodzinę o podanie różnych informacji, na przykład ile osób mieszka w Waszym domu.

Taka osoba to ankieter! Być może Twój dom odwiedził już kiedyś ankieter. Jeśli nie, to być może kiedyś jeszcze zawita do Twojego domu. A jeśli mieszkasz na wsi, to może spotkałeś już ankietera, który liczył, ile zwierząt gospodarskich posiada Twoja rodzina.

 

img

My pokażemy Wam dzisiaj jak wyglądała edukacja w 2018 roku (dane za rok 2019 będą dostępne w połowie roku 2020)

 

Oto najciekawsze dane:

 

  • W 2018 r. było 1509,4 tys. dzieci w wieku 3-6 lat, 23,2 tys. mniej w porównaniu z 2017 r., w tym dzieci sześcioletnich 389,9 tys.

 

img

 

 

 

  • W roku szkolnym 2018/19 działało 14584 szkół podstawowych, z tego 5909 w miastach i 8675 na wsi.

img

 

  • W Polsce od kilku lat nauczanie języków obcych utrzymuje się na zbliżonym poziomie. Dominuje nauczanie języka angielskiego, którego w roku szkolnym 2018/19 uczyło się 96,0% ogólnej liczby uczniów. Języka niemieckiego, rosyjskiego, hiszpańskiego i francuskiego uczyło się odpowiednio: 34,4%, 3,6%, 2,9% i 2,2% uczniów. 

 

img

 

 

Jak podobają Wam się nasze wpisy w ramach serii Ekonomii dla SKOuczniaków?

0
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 1
  • 4