19.02.2023

Dzień Baterii - nasze akcje ekologiczne

Dzień Baterii

 

Data 18 lutego została wybrana na Dzień Baterii, aby uczcić Alessandro Voltę, pochodzącego z Włoch wynalazcę pierwszego ogniwa galwanicznego, które jest przodkiem dzisiejszych baterii i akumulatorów. Swój wynalazek opisał w 1800 roku. Mimo różnic w konstrukcji, zasada działania jego ogniwa jest wciąż odwzorowywana we współczesnych bateriach samochodowych.

Akumulator dostarcza prąd w wyniku reakcji chemicznej zachodzącej między anodą i katodą (zanurzonymi w elektrolicie). W przypadku ogniwa Volty konstrukcja oparta była o płytki cynowe i miedziane. W akumulatorach kwasowo-ołowiowych, używanych współcześnie, wykorzystywany jest ołów i jego związki. Pierwsza taka bateria została zbudowana już w połowie XIX w. Jej konstruktorem był francuski fizyk Gaston Planté.

Źródło: https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/dzien-baterii/

img

 

Baterie i akumulatory po zużyciu stają się groźnymi odpadami, ponieważ metale ciężkie i elektrolity w nich zawarte są niebezpieczne dla środowiska i przez to także dla zdrowia człowieka. Dlatego właśnie żadne ogniwa nie powinny być wyrzucane na śmietnik wraz z innymi odpadami komunalnymi. Muszą być zbierane selektywnie i następnie przetwarzane. W przeciwnym wypadku zawarte w nich toksyczne metale trafiają do środowiska wraz z innymi odpadami i przedostają się do gleby, powietrza i wód, a następnie do organizmów ludzi, zwierząt i roślin.

Źródło: https://promocjagp.pl/gdzie-wyrzucac-baterie/

 

W naszej szkole każdy może oddać baterie czy to na zbiórkę baterii czy na zbiórkę elektrośmieci. 

 

Zachęcamy segregacji śmieci! Pamiętajcie, że jest ważna dla naszego środowiska.

 

 

 

1
Dodaj Komentarz
  • 3
  • 1
  • 5
Komentarze