25.10.2019

Rajd: ,,7 km, na 7 rocznicę nadania imienia szkole”.

19.10.2012 roku, nasza szkoła jako pierwsza w Polsce – a być może nawet w Europie –otrzymała oficjalnie imię Europejskich Dróg Świętego Jakuba.

Szkoła Podstawowa nr 2 ( a właściwie jej dawna siedziba – budynek przy ul. Dolna 8 ), znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca spotkania trzech odcinków polskiego Camino: Drogi Dolnośląskiej, Drogi Sudeckiej i szlaku na Via Regia.

    W tym roku mija już siedem lat od tego wydarzenia, które w tamtych czasach było wielkim świętem szkoły, a dla dzisiejszych uczniów z edukacji wczesnoszkolnej jest czymś nowym.

     Uczniowie klasy IIa, w ramach programu edukacji regionalnej ,,Lubię Lubań”, w piątek 18 października wraz z wychowawczynią, wyruszyli na rajd pod hasłem ,,7km, na 7 rocznicę nadania imienia szkole”.  Wcześniej w klasie, odbyły się zajęcia na których dzieci poznały  całą historię związaną z procedurą nadania szkole imienia, symboliką i znaczeniem słów na sztandarze szkoły,  oraz tym  w jaki sposób wcześniej obchodziliśmy ,,imieniny” naszej szkoły.   

  Jesienny marsz, rozpoczęliśmy od przypomnienia zasad bezpiecznego poruszania się w terenie zabudowanym i poza nim,  no i wyruszyliśmy. Pierwszy przystanek na naszej trasie to oczywiście budynek przy ul. Dolnej 8, gdzie wszystko się zaczęło. Na placu dzieci z wielką uwagą słuchały opowiadań wychowawczyni, o tym jak wszyscy tutaj się uczyliśmy i bawiliśmy na szkolnym boisku. Ale my po chwilowym postoju wyruszyliśmy dalej, a jesienne słońce tylko nam pomagało w marszu. Nasz rocznicowy rajd był doskonałą okazją do zgłębienia i poznania okolicznej przyrody na żywo, do pogłębienia jesiennych obserwacji. Pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły, naszej szkoły, której historię poznaliśmy na nowo. Za rok spotkamy się znowu na szlaku!