08.01.2018

My mamy Brawo Bank. A co mieli nasi rówiesnicy w okresie międzywojennym i powojennym?

Od samego początku PKO wspierała działania szkół uczestniczących w SKO oraz pracujących w nich nauczycieli. Do szkół przekazywane były materiały dydaktyczne, poradniki dla nauczycieli, czasopisma dla młodzieży („Młody Obywatel”), a ponadto PKO organizowała konkursy z atrakcyjnymi nagrodami finansowymi i rzeczowymi.

Okładka pierwszego numeru „Młodego Obywatela” (zbiory P. Wiśniewskiego)

Okładka pierwszego numeru czasopisma „Młody Obywatel”

(zbiory Przemysława Wiśniewskiego) ze stycznia 1935 roku. Redaktorem tego czasopisma dla dzieci i młodzieży był wybitny pisarz i publicysta dwudziestolecia międzywojennego Stanisław Strumph-Wojtkiewicz. Stworzył on czasopismo żywe, interesujące i atrakcyjne pod wzgledem graficznym a ponadto cieszące się dużym powodzeniem wśród czytelników

 

img

 

Laureaci konkursu "Młodego Obywatela" w sali kas czekowych Centrali PKO w Warszawie z 1937 roku

...................................................................................

Od 1958 r. wydawano m.in. periodyk „Wiadomości SKO”, do którego wiersze o oszczędzaniu pisał Jan Brzechwa , a w Polskim Radiu nadawana była popularna audycja „Błękitna Sztafeta”

img

 

 

"Błękitna sztafeta" była jedną z wielu audycji, które miały zagospodarować czas dzieciom poza szkołą, ale jak wyjaśnia Henryk Sytner, który był jednym z autorów audycji, przez długi czas "Błękitna sztafeta" emitowana była nie tylko po południu, ale też przed godziną 8.00, dlatego była elementem szkolnych apeli. 

Sytner wspomina w rozmowie z Marią Szul, że przez lata forma programu ewoluowała. Nagrania z lat 50. budzą lekki uśmiech, ponieważ ówczesne radiowe reportaże brzmią zupełnie inaczej, niż moglibyśmy sobie dziś wyobrażać. - To były inne czasy, inaczej traktowano różne formy radiowe - mówi Henryk Sytner.

Jak zaznacza, w "Błękitnej sztafecie" z czasem pojawiały się radiowe nowinki, takie jak konkursy dla słuchaczy albo łączenia na żywo z wielu zakątków Polski.

Do redakcji audycji trafiało zawsze mnóstwo listów od słuchaczy, a wizyta dziennikarzy programu w mniejszych miejscowościach spotykała się z entuzjastyczną reakcją dzieci.

 

 
 Informacje na podstawie książki: PKO Bank Polski Tradycja i nowoczesność 1919-2009 i
 
 
www.polskieradio.pl/.../1728954,Blekitna-sztafeta-Tak-Dwojka-uczyla-i-bawila-mlod...
 
6
Dodaj Komentarz
  • 5
  • 18
  • 9
Komentarze