19.11.2021

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Krupki w Łączkach świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF

Artykuł w lokalnych mediach:

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Krupki w Łączkach świętują Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka wspólnie z UNICEF - Oficjalny Serwis Internetowy Gminy Łyse (gminalyse.pl)

 

20 listopada to wyjątkowa data — rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.

Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka z UNICEF to wydarzenie, które jednoczy wszystkie dzieci na świecie. W tym dniu, w wielu krajach, dzieci oraz dorośli podejmują wspólne inicjatywy – ich celem jest okazanie wsparcia i solidarności z dziećmi, których prawa nie są respektowane. To radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.

img

W obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka włączyły się także placówki edukacyjne w Polsce. Do akcji przystąpiła także Szkoła Podstawowa w Łączkach i działająca w szkole organizacja Szkolna Kasa Oszczędności (SKO). Przeprowadzono zajęcia w kl. I-III oraz IV-VI mające na celu zapoznanie uczniów z poszczególnymi prawami dziecka. Młodsze dzieci pokolorowały obrazki przedstawiające artykuły Konwencji, natomiast starsi uczniowie wykonali tymczasowe rysunki z użyciem kredy na kostce przed budynkiem szkoły. Wszyscy byliśmy też ubrani na niebiesko (kolor organizacji UNICEF) aby zjednoczyć się z dziećmi z całego świata, również tymi, których prawa często bywają łamane.

img

img

0
Dodaj Komentarz
  • 0
  • 13
  • 5