14.03.2023

Dzień liczby Pi

Liczba Pi należy do zdecydowanie jednych z najbardziej znanych liczb na całym świecie. Znać ją powinien każdy matematyk, nawet Ci początkujący, którzy jeszcze uczą się w szkole. Nie bez powodu liczba Pi posiada w końcu nawet swoje święto, a dokładniej dzień liczby Pi.

 

 

Artykuł o nas w lokalnych mediach:

https://www.gminalyse.pl/a,3970,dzien-liczby-pi

 

 

img

Od lat liczba Pi to jedna z podstaw matematyki.

Uczą się jej uczniowie już w piątej i szóstej klasie szkoły podstawowej,

a towarzyszy ona im do ukończenia tak naprawdę szkoły średniej,

gdyż pojawia się również na egzaminie maturalnym.

Mimo tego, że posiada ona ogromne rozwinięcie w postaci sporej ilości cyfr po przecinku,

sama liczba Pi i jej zastosowanie jest dość proste.

 

Co to jest liczba Pi?

Mówiąc w sposób dość teoretyczny, liczba Pi to stała matematyczna, która zawsze ma taką samą wartość. Bywa ona nazywana także stałą Archimedesa, czy też ludolfiną. Liczba Pi wyznacza stosunek obwodu koła do jego średnicy, co oznacza, że pomnożenie średnicy koła przez liczbę Pi pozwoli nam na poznanie jego obwodu.

 

Liczba Pi oznaczana jest symbolem π. Jak widać, jej rozwinięcie nie jest proste do zapamiętania,

dlatego najlepiej pozostać przy wartości 3,14

 

Swoją nazwę, jaką jest stała Archimedesa, zawdzięcza temu, że to Archimedes był pierwszym w historii matematykiem, który zdecydował się na badanie liczby Pi już w III wieku p.n.e. Najczęściej liczbę Pi określa się z pomocą przybliżeń, gdyż matematycy regularnie powiększają jej rozwinięcie i znajdują kolejne cyfry po przecinku.

 

Ile wynosi liczba Pi? 

Wartość liczby Pi zazwyczaj określa się z pomocą przybliżeń. Najczęściej stosowana wartość to 3,14, lecz niektórzy decydują się na nieco dokładniejsze przybliżenia. To, jak dokładne rozwinięcie liczby Pi znała ludzkość, zmieniało się wraz z rozwojem matematyki. Kolejne pokolenia osób pasjonujących się tą dziedziną odkrywały bowiem coraz to dokładniejsze rozwinięcia liczby Pi, dzięki czemu dziś znamy je z dokładnością do 62,8 biliona cyfr po przecinku.

Zazwyczaj jednak ograniczamy się do wcześniej wspomnianych dwóch cyfr po przecinku. Ewentualnie niektórzy stosują rozwinięcie do około sześciu pierwszych cyfr. Wynosi ono dokładnie 3,141593. Liczba Pi może zostać również przedstawiona w formie ułamka zwykłego. W tym celu korzysta się z takich ułamków, jak 22/7 bądź 355/113.

 

Kiedy liczba Pi ma swoje święto?

Liczba Pi jest na tyle kultowa, że istnieje dzień liczby Pi. Ma on miejsce 14 marca, gdyż w Stanach Zjednoczonych data ta jest zapisywana jako 3.14, czyli właśnie jako liczba Pi. Dodatkowo, jest to data urodzin Alberta Einsteina. Dzień liczby Pi jest obchodzony jednak nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale też w innych państwach, w tym w Polsce.

 

Z okazji dzisiejszego dnia liczby Pi

wszyscy SKO-wicze wzięli udział w wyzwaniach matematycznych.

Uczniowie kl. I-III dowiedzieli się czym jest liczba Pi

pokolorowali miasto składające się z budynków, 

których wysokość odpowiadała kolejnym cyfrom liczby Pi.  

imgimg

Dla klas IV-VIII przygotowano zajęcia, w czasie których

uczniowie dowiedzieli się w jakich dziedzinach liczba Pi ma swoje zastosowanie.

Postaraliśmy się zapamiętać jak najwięcej cyfr po przecinku liczby Pi

stosując różne mnemotechniki.

 

Klasy VI-VII wzięły też udział w konkursie szybkiego liczenia pamięciowego

"Trójkąt Pascala" 

oraz konkursie kreatywnego myślenia 

"Mistrz SUDOKU"

imgimg

Ciekawostki

Liczba Pi jest niesamowicie znana i posiada grono wielu zwolenników, dzięki czemu powstało przez lata całe mnóstwo ciekawostek na temat tej liczby. Mowa tu na przykład o ludziach, którzy po to, by znaleźć się w Księdze Guinnessa, uczyli się jak największej cyfr liczby Pi. Rekordzista to Japończyk Akira Haraguchi. Podczas swojej próby podał on liczbę Pi z dokładnością do około 100 tysięcy cyfr po przecinku.

Na temat liczby Pi powstało także całe mnóstwo wierszy, takich jak na przykład wiersz Wisławy Szymborskiej. Wierszyki na temat liczby Pi powstają także w celu stworzenia sposobu na mnemotechniczne zapamiętanie rozwinięć liczby Pi. Polegają one na stworzeniu wierszyka, w którym każde kolejne słowo ma tyle liter, ile wynosi każda kolejna cyfra liczby Pi.

 

 

Źródło: https://scroll.morele.net/poradniki/liczba-pi-ile-wynosi-rozwiniecie-wzory-i-ciekawostki/

2
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 3
  • 18
Komentarze