02.12.2019

Co to znaczy być przedsiębiorczym?

Drogi rodzicu! Zajrzyj tu, by dowiedzieć się, czy możesz nazwać swoje dziecko przedsiębiorczym

Drogi rodzicu! 

Czy możesz nazwać swoje dziecko przedsiębiorczym? 

 

Przedsiębiorcze dziecko to takie, które posiada, pielęgnuje lub rozwija w sobie zbiór określonych cech i umiejętności. Aby Twoje dziecko było przedsiębiorcze należy zadbać o edukację finansową i rozwój osobisty dziecka. 

Przedsiębiorczość słusznie kojarzy nam się z pieniędzmi i faktycznie trzeba umieć nimi sprawnie dysponować. Ale bez rozwoju osobistego żaden przedsiębiorca nie zajdzie daleko! Umiejętności miękkie, zaniedbywane w szkole, dziś są najbardziej pożądane przez rynek i pracodawców.

img

 

Kompetencje z zakresu edukacji finansowej dla dzieci:

1. Oszczędzanie pieniędzy

Wystarczy, że wyrobisz w Twoim dziecku nawyk oszczędzania. Wszyscy w SKO staramy się promować oszczędzanie, które świetnie nam wychodzi :)

2. Sposób myślenia o pieniądzach

Ilość posiadanych pieniędzy nas nie określa. Dług to nie koniec świata. Wygrana na loterii nie da nam pełni szczęścia. Bogactwo nie sprawia, że jesteś złym człowiekiem.

W społeczeństwie, tak samo jak w ramach naszych budżetów domowych, panują różne przekonania na temat pieniędzy. Naucz dziecko, że pieniądze są tylko narzędziem w naszych rękach i dopiero to, co z nimi robimy, daje określone rezultaty.

3. Zarabianie pieniędzy i odpowiedzialność za własną sytuację finansową

Na pieniądze trzeba zapracować.

4. Dzielenie się pieniędzmi

Dzielenie się tym, co mamy, powoduje niezwykłe zmiany w naszym myśleniu. Pokaż dziecku, że aby pomagać, nie trzeba być milionerem.

5. Gospodarowanie pieniędzmi

W życiu nie chodzi o to żeby zarabiać i wydawać. Naucz dziecko manipulować gotówką, inwestować, przesuwać aktywa - pokaż wszystko, co potrafisz, a za chwilę dziecko będzie uczyć Ciebie własnych nowych rozwiązań i zastosowań.

img

 

Kompetencje z zakresu rozwoju osobistego dla dzieci:

6. Rozwiązywanie problemów

Zależnie od podejścia - w Twoim życiu problemów albo nie ma wcale, albo masz ich bez liku. Życie to ciągła zmiana i wyzwania - a każde z nich nas rozwija i uczy czegoś nowego. Od podejścia Twojego dziecka do problemu zależy, czy w ogóle podejmie się jego rozwiązania.

7. Komunikowanie się

Żyjemy między ludźmi, więc współpraca z innymi w osiąganiu celów jest niezwykle ważna.

8. Dyscyplina i samokontrola

Umiejętności te wystarczą, by Twoje dziecko świetnie zarabiało, oszczędzało czy radziło sobie z wyzwaniami. Jednocześnie - to bardzo rzadkie cechy, szczególnie w młodszych pokoleniach, które więcej dóbr życiowych mają podane na talerzu.

9. Kreatywność i otwartość w myśleniu

Świat pędzi, więc albo pędzisz razem z nim, albo… się cofasz. By nadążyć za nową myślą biznesową, technologiczną czy designerską, trzeba mieć otwarty umysł i być gotowym na nowości. A jak nauczyć tego dziecko? Pokazuj mu jak najwięcej nowości, zapewnij zupełnie nowe doświadczenia, pozwól zrobić coś szalonego!

10. Szukanie i stwarzanie okazji

Ci, którzy osiągnęli w życiu największe sukcesy, mówią, że okazje nie pojawiają się od tak. Naucz dziecko szukać takich okazji, samodzielnie je stwarzać i przygotowywać się na nie.

Żródło: https://union-investment.pl/

img

Która z wyżej wymienionych cech jest Twoim zdaniem

najważniejsza?

Podziel się swoją opinią w komentarzu ;)

 

 

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 3
  • 9