15.11.2019

My też zbieramy nakrętki!

Uczniowie naszej szkoły od wielu lat zbierają plastikowe nakrętki,

które przekazywane są na szczytne cele. 

 

Im więcej ich zbierzemy, tym lepiej! 

img

 Zasada jest prosta: kilogram plastikowych nakrętek

po różnego rodzaju napojach przekazanych do recyklingu

to średnio około 70 groszy.

 

Dlaczego akurat nakrętki?

Ponieważ są ciężkie i zajmują stosunkowo niewiele miejsca, mniej niż butelki. 

 

Jak wygląda akcja przekazywania nakrętek?

Nakrętki dostarczane są do siedziby fundacji i stowarzyszeń, gdzie są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy. Następnie sprzedawane są firmie recyklingowej, która wpłaca środki finansowe na subkonta pacjentów fundacji. 

 

Co dalej z nakrętkami? 

Firmy recyklingowe zakupione zakrętki przerabiają na surowiec wtórny (plastikowy regranulat), który następnie jest przetwarzany przez producenta na doniczki, wiadra, czy łopaty. Zbierając nakrętki mamy pewność, że nie wylądują one na składowisku albo, co gorsza, w lesie.

img

 

Kto na tym korzysta?

Środowisko! 

Butelki pozbawione nakrętek można łatwo zgniatać, dzięki czemu zmniejsza się ich objętość. Pozwala to zredukować koszty transportu i składowania.

img

Korzysta też Społeczeństwo! 

W przypadku szkół, zbiórka nakrętek jest elementem edukacyjnym, który zmierza do wprowadzenia nawyku selektywnego zbierania odpadów. Takie akcje prowadzone w ramach edukacji szkolnej uświadamiają młodym ludziom, jak ważny jest recykling i ochrona środowiska. Istotne jest to, co robimy dla innych: Nie tylko o pieniądze w całej akcji chodzi. Ważne jest to, że pomagamy potrzebującym. 

img

Źródło: https://www.ekologia.pl/srodowisko/ochrona-srodowiska/nakretki-butelek-pet-zbieranie-skup-i-sprzedaz-nakretek-plastikowych,11973.html

0
Dodaj Komentarz
  • 20
  • 13
  • 16