11.02.2023

7A o przyrodę dba♻️♻️ Jestem Eko♻️♻️

Bierzemy udział w ogólnopolskim konkursie Jestem Eko organizowanym przez Instytut Badań Edukacyjnych, a patronat nad konkursem objął Minister Edukacji i Nauki. Zachęcamy do życia eko♻️Mamy szansę wygrać 4 000 zł.

♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️

Konkurs „Jestem Eko” skierowany jest do uczniów tworzących szkolne koła przyrodnicze i ma być uzupełnieniem wiedzy praktycznej z zakresu ekologii. Jest propozycją na ciekawe zajęcia pozalekcyjne, podczas których uczniowie będą mogli zapoznać się z praktycznymi aspektami „bycia eko”. Zapoznają się również, m.in. z pojęciami np.: upcyklingu, zero waste, oszczędzania zasobów, bioróżnorodności, działania pro natura.

ziemia-ruchomy-obrazek-0002ziemia-ruchomy-obrazek-0002ziemia-ruchomy-obrazek-0002ziemia-ruchomy-obrazek-0002

 

Założyliśmy oddzielnie dedykowaną do tego stronę w mediach społecznościowych:

 

7A o przyrodę dba Jestem Eko | Facebook

 

Dzięki byciu Eko jesteśmy z siebie dumni i chronimy środowisko.

Właśnie zrealizowaliśmy 4. scenariusz.

img

 

Temat zajęć: Jestem Eko – Eko-Szkoła. Co możemy zrobić i jak możemy działać, żeby nasza szkoła była Eko? 

 

Podczas zajęć uczniowie pracowali grupowo, wzięli udział w dyskusji, swobodnie i aktywnie udzielali odpowiedzi, konsultowali i analizowali poglądy i wypowiedzi swoje i innych uczniów. Ustalili optymalne rozwiązania, które można wprowadzić w naszej szkole oraz określili metody i działania, które sprawią, że nasza szkoła będzie eko.
Jednocześnie uczniowie stwierdzili, że wiele propozycji ze scenariusza już działa w naszej szkole i promuje ekologię.
• Jak docieramy do szkoły? Wielu z nas rowerami, hulajnogami. W szkole mamy specjalny ,,parking” dla rowerów.
• Otoczenie szkoły - co możemy zrobić? Zielenimy otoczenie- za zgodą dyrekcji można założyć ogród szkolny na wyznaczonym wcześniej terenie lub w donicach. Oczywiście na terenie naszej szkoły to już dawno funkcjonuje, jak również sadzenie kwiatów miododajnych, roślin zielonych i drzewek.
• Odpady – oczywiście akcja segregacja to ważna sprawa w naszej szkole. W kilku miejscach mamy kosze do segregacji oraz gazetki zachęcające do działań ekologicznych.
Propozycja: jeśli dyrekcja wyrazi zgodę można na terenie szkoły założyć kompostownik, do którego będą wrzucane bioodpady. Ogryzki, skórki czy fusy z herbaty- są w pełni biodegradowalne i mogą być surowcem na nawóz lub można poczekać dłużej i mieć bardzo dobrą ziemię do roślin. To nasz plan na przyszłość. Mamy nadzieję na powodzenie akcji.
• Oszczędzamy artykuły biurowe i papier. To ważny element naszych działań na rzecz szkoły. Propozycje: Pamiętajmy, żeby zużywać do ostatniej kartki zeszyty i notesy, można też pisać po obu stronach kartki. Nie kupować nowych zeszytów tylko dlatego, że są ładniejsze.
Oczywiście co roku prowadzimy akcje zbiórki makulatury.
• Ostatni gasi światło - pamiętajmy o wyłączeniu urządzeń i światła, kiedy wychodzimy z pracowni, szatni czy toalety.
• Używanie sprzętów zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętajmy, że zniszczone sprzęty wymagają naprawy lub wymiany. Pieniądze można wykorzystać na inne cele.
Nasza szkoła bierze udział w ekologicznej akcji zbiórki elektrośmieci. Zbieramy również baterie oraz korki.
• Szkolny sklepik - to miejsce też może być eko, sprzedawać zdrowe i smaczne przekąski. Super kanapki w przystępnej cenie. W naszym sklepiku szkolnym Promyk można kupić takie kanapki, zdrowe przekąski oraz soki owocowe, natomiast brakuje świeżych owoców, gdyż w szkole działa program ,,Warzywa i owoce w szkole”.
• Wymianki / kiermasze. To nasza specjalność. Kilkanaście razy w roku organizujemy wspólnie ze Szkolną Kasą Oszczędności takie akcje, m.in. ,,Dajemy drugie życie zabawkom”. Zaciekawiła nas opcja na wiosnę - zorganizowanie kiermaszu roślin domowych.
• Dbamy o czystość wszyscy - aby zużywać mniej środków myjących i energii pań sprzątających dbajmy wszyscy o czystość: zmieniamy buty, nie śmiećmy, ograniczmy opakowania jednorazowe. Korzystajmy z wielorazówek. W naszej szkole mamy obowiązek zmieniać obuwie.
• Akcje charytatywne to również nasza specjalność. Co roku organizujemy ich kilkanaście.
• Swojskie jadło raz w miesiącu można urządzić targ śniadaniowy, na którym w szkole można kupić tylko naturalne, świeże produkty. Inną opcją jest wspólne robienie zdrowego posiłku z produktów przyniesionych przez uczniów, co czasami robimy. Ostatnio na lekcji j. polskiego, gdzie dodatkowo musieliśmy napisać przepis na zdrową potrawę.
Zapamiętaj!
Używaj sprzętów zgodnie z przeznaczeniem.
Zużywaj tylko tyle dóbr, ile potrzebujesz.
Każdy uczeń ma wpływ na to, żeby szkoła była EKO.
💛💚💙💛💚💙💛💚💙💛💚💙
Źródło: IBE, IV scenariusz.

 

Opiekun SKO 

 

Sylwia Wrzosek

 

♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️♻️

 

 

 

 

23
Dodaj Komentarz
  • 2
  • 3
  • 1
Komentarze