14.04.2023

Lokatka podpowiada, jak można oszczędzać wodę :)

Chcesz oszczędzać wodę? Zbieraj deszczówkę!

 

Deszczówką potocznie nazywamy wodę deszczową,

która pochodzi z odpadów atmosferycznych –

z deszczu, ale także ze śniegu.

Ze względu na zanieczyszczenia nawet po przegotowaniu

woda nie nadaje się do spożycia,

ale można ją wykorzystać na wiele innych sposobów. 

To bardzo ekologiczne i oszczędne rozwiązanie! :-) 

img

Dlaczego warto zbierać deszczówkę?

  • Oszczędzamy wodę. Wody pitnej jest z roku na rok na świecie jest coraz mniej, dlatego powinniśmy ograniczać jej zużycie. Warto, żebyśmy już dzisiaj myśleli jak, jak korzystać z tych zasobów rozsądnie i nie marnowali wody.
  • Oszczędzamy pieniądze. Zamiast używać wody kranowej (np. do podlewania warzyw w ogrodzie, mycia narzędzi, mebli ogrodowych), za którą przecież musimy płacić, warto korzystać z wody opadowej, którą mamy za darmo. Deszczówka przydaje się szczególnie latem. Możemy jej użyć także np. do umycia samochodu.  
  • Wybieramy lepszą opcję dla naszych roślin. Woda opadowa jest lepsza do podlewania kwiatów doniczkowych, ale także warzyw i owoców w ogródkach, trawników przed domem niż kranówka. Zaletą deszczówki jest brak chloru – który jest zazwyczaj obecny w wodzie kranowej. Woda deszczowa jest miękka, lekko kwaśna i bogata w substancje odżywcze.
  • Wybieramy ekologicznie. Jest to stuprocentowo ekologiczny sposób na pozyskiwanie wody. Woda i tak wsiąkłaby w glebę, a tak można ją wykorzystać tam, gdzie będziemy jej konkretnie potrzebować.

 img

Jak możemy zbierać wodę deszczową?


Najprościej ustawić przed domem, w ogrodzie czy na balkonie dowolne naczynia (np. wiadra, beczki), w które chcielibyśmy zbierać wodę opadową i później używać jej w miarę potrzeb.

Istnieją też bardziej zaawansowane sposoby – wewnętrzne instalacje pomp i filtrów. W taki sposób też dzisiaj odzyskuje się wodę deszczową, oczyszcza się ją – a potem wykorzystuje się do prac przydomowych czy spłukiwania toalet. Jednak są to dość duże inwestycje – zainstalowanie takich pomp i filtrów może nas już sporo kosztować.

Pamiętajmy jednak, że wodę deszczową zgromadzimy tylko wtedy, gdy będzie padał deszcz. To świetne, mądre i ekologiczne rozwiązanie, które może wdrożyć każdy – bez względu na to, czy mieszka w domu jednorodzinnym, czy w bloku.

img

2
Dodaj Komentarz
  • 1
  • 21
  • 19
Komentarze