10.11.2023

Uczniowie z Borkowa dbają o miejsce martyrologii w Borowie

W pierwszych dniach września 1939 roku na Kaszuby napadła IV armia Wehrmachtu pod dowództwem generała Güntera von Kluge. 7 września Herbert Busch, gdańszczanin, wykonawca polityki terroru, rozpoczął oficjalne urzędowanie jako starosta kartuski. Pierwsze jego zarządzenia dotyczyły złożenia broni przez mieszkańców powiatu oraz bezwzględnego podporządkowania się zrządzeniom nowych władz.

img

- Wprowadzono godzinę policyjną i nakazano w ciągu doby zmienić nazwy polskie na niemieckie - opowiada Józef Belgrau, dyrektor Szkoły Podstawowej w Borkowie, historyk.

- Podczas kampanii wrześniowej wielu polskich żołnierzy dostało się do niewoli niemieckiej. Już podczas trwania walk oddziały niemieckie dopuszczały się zbrodni wojennych. 

- W sąsiednim Borowie jesienią 1939 r. Niemcy utworzyli obóz dla około 500 Polaków i Kaszubów. Spośród jeńców wojennych w pobliskim lasku Niemcy zamordowali kilkudziesięciu polskich żołnierzy września, przede wszystkim pochodzenia żydowskiego.

Od lat uczniowie Szkoły Podstawowej w Borkowie (wśród nich SKO-wicze) opiekują się tym miejscem, sprzątają otoczenie postawionego tam obelisku, zapalają znicze i składają kwiaty. To piękna tradycja, której pilnują zarówno dyrektor szkoły, jak i nauczyciele borkowskiej podstawówki.

img

0
Dodaj Komentarz
  • 17
  • 11
  • 20