10.03.2024

Dzień Bezpiecznego Internetu 2024

"Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ustanowiony został z inicjatywy Komisji Europejskiej w 2004 roku. Świętowany jest na całym świecie. Organizatorem wydarzenia w Polsce od 2005 roku jest Polskie Centrum Programu Safer Internet (PCPSI), które tworzą państwowy instytut badawczy NASK oraz Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – realizatorzy unijnego programu „Digital Europe”. Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange. DBI ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych, zaznajamianie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocję pozytywnego wykorzystywania internetu. Dzień Bezpiecznego Internetu 2024 przypada na 6 lutego, ale jego obchody w formie realizowanych w całej Polsce lokalnych inicjatyw edukacyjnych są zaplanowane aż do końca marca 2024." https://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

imgZ okazji Dnia Bezpiecznego Internetu, który przypadał 06 lutego 2024 roku, w drugiej połowie lutego oraz na początku marca na zajęciach informatyki w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Borkowie, uczniowie klas IIa, IIb, IV i VIII utrwalali wiadomości z zakresu bezpiecznego funkcjonowania w sieci. Drugoklasiści kontynuowali misje z Sieciakami pokonującymi Sieciuchy, grali w gry przestawiające różnorodne zagrożenia czyhające w internecie, oglądali również bajki na temat szkodliwych treści dostępnych w sieci. Zdobywali wiedzę jak ustrzec się przed negatywnym wpływem filmików nagrywanych przez złośliwych użytkowników Internetu, jak pokonać lęk przed odłączeniem od sieci oraz uczyli się czym jest grooming i jak się przed nim uchronić.

imgimg

Starsze klasy poruszały się po grze Cyber Guard 2024, nawiązującej fabułą do escape room. Przy okazji realizowali poszczególne elementy misji poszerzające  znajomość dotychczasowych zasad korzystania z Internetu. Na lekcjach informatyki uczniowie zdążyli zgłębić działy: Bezpieczeństwo Sprzętu, Dezinformacja oraz Komunikacja – maile. Realizując po kilka zadań na każdym etapie gry uczyli się rozpoznawać poprawnie zapisane adresy stron internetowych, ćwiczyli spostrzegawczość wzrokową, poznawali loga i nazwy programów antywirusowych, odróżniali spam i fake news od prawdziwych i rzetelnych wiadomości oraz prawidłowo napisanych, ważnych maili. Chętni mogli w domu dokończyć kolejne etapy gry, aby zdobyć dyplomy z tytułem CYBER GUARD.

imgimg

1
Dodaj Komentarz
  • 22
  • 1
  • 9
Komentarze