17.01.2023

Akademia z okazji Święta Niepodległości

9 listopada odbyła się w SP im. Jana Pawła II w Borkowie uroczysta akademia z okazji 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

imgimg

Tegoroczną  akademię przygotowali uczniowie klasy VIIIb 

pod kierunkiem Wioletty Licbarskiej-Kramp 

wspierani przez chór prowadzony przez Zytę Formela. 

Ósmoklasiści wcielili się w role reporterów

śledzących wydarzenia w szkolnej filharmonii

oraz na sali gimnastycznej. img

imgimg

img

Dyrektor szkoły Józef Belgrau zwracając się do zebranych podkreślił, że „104 lata temu, 11 listopada 1918 roku, w momencie szczególnym dla narodów Europy, gdy kończyła się I Wojna Światowa Polska powróciła na mapę Europy.

Podczas dorocznych obchodów Święta Niepodległości czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń wojny, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego i modernizacji młodego państwa.

Do Żukowa i Borkowa ta niepodległość przybyła prawie półtora roku później wraz z polskim wojskiem generała Hallera, w lutym 1920 roku.   (I Pułk Ułanów Krechowieckich). Wtedy to dopiero niemieccy żołnierze, niemieccy policjanci, niemieccy urzędnicy, niemieccy nauczyciele opuścili tu u nas swoje stanowiska, ich miejsca zajmowali Polacy i Kaszubi, wtedy to po wielu latach niewoli odrodziła się u nas Polska.”

img

0
Dodaj Komentarz
  • 28
  • 16
  • 21