22.04.2017

LEŚNA EKO-WYPRAWA

Sprzątaliśmy i sadziliśmy las na terenie Nadleśnictwa Suwałki

   Rozpoczęliśmy obchody Dnia Ziemi. 20 kwietnia 2017r. uczniowie klas IIIc oraz VIa udali się na teren leśnictwa Białorogi w Nadleśnictwie Suwałki aby posprzątać las. W umówionym wcześniej miejscu czekał już na nas Pan Leśniczy, który wskazał dokładny areał naszych ekologicznych działań. Nałożyliśmy rękawice, wzięliśmy worki i ruszyliśmy w las. Po drodze nie obyło się bez niespodzianek: znaleźliśmy wyrzucone stare wiadra pokryte rdzą, duże pojemniki po farbach, wiele plastikowych butelek ... niestety ...

   Zauważyliśmy też ciekawostki przyrodnicze: grzyby z kapeluszami przypominającymi małżowinę uszną, nazywają się babie uszy i są jadalne. Przy dróżce leśnej kwitł mieniącymi się odcieniami fioletu piękny krzew wilcze łyko, a wokół morze przylaszczek, zawilców i pąków młodych liści. Tak, w lesie jest przepięknie...

   Prawdziwa niespodzianka była dopiero przed nami - Pan Leśniczy przygotował każdemu sadzonkę świerku z bryłką ziemi do posadzenia na wcześniej przygotowanym miejscu. Sadzonki zostały wyhodowane w szkółce leśnej Nadleśnictwa Suwałki w tzw. hodowli kontenerowej. Sadziliśmy je wspólnie z Panem Leśniczym. Od dziś każdy z nas ma w lesie swoje drzewo, które może odwiedzać, pielęgnować i podziwiać!

   Pan Leśniczy wiele nam opowiadał o strukturze lasu, ochronie przyrody, ciekawej pracy w służbie leśnej oraz o tym jak należy zachowywać się w lesie, co robić gdy zauważymy ogień - dzwonimy na nr alarmowy 998 lub 112.  Otrzymaliśmy na pamiątkę notesy z logo Nadleśnictwa Suwałki.

   Na koniec było ognisko przygotowane i nadzorowane przez Pana Leśniczego. To dzień pełen wrażeń. Wypiliśmy 10 litrów ekologicznego pysznego soku wiśniowego przygotowanego przez Panią Grażynę, nasza grupa liczyła 40 osób. To ile wypada średnio na jednego uczestnika? Napiszcie w komentarzach!

 

A to kilka foto - pamiątek z tej niecodziennej wyprawy:

img            img

 

img            img

 

Znaleźliśmy grzyby o nazwie ,babie uszy'.                 Ognisko przygotował Pan Leśniczy. Dziękujemy:)

img                          img

39
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 6
  • 8
Komentarze