24.02.2017

Matriały do konkursu

JAN PAWEŁ II  (1920-2005)

Karol Wojtyła, tak bowiem naprawdę nazywał się Jan Paweł II, urodził się    18 maja 1920 roku w Wadowicach. Karol Józef został ochrzczony20 czerwca 1920 r. w kościele parafialnym przez kapelana wojskowego, przyjaciela ojca, ks. Franciszka Żaka.

Jego ojciec miał na imię Karol. Przez wiele lat był krawcem. W 1900 roku został powołany do służby w wojsku austriackim, a następnie został urzędnikiem wojskowym.

Matka – Emilia Kaczorowska zajmowała się domem oraz dziećmi. Karol miał bowiem starszego o 14 lat brata Edmunda oraz siostrzyczkę Olgę, która zmarła wkrótce po urodzeniu (1914 r.)  Kiedy p. Emilia zmarła na serce  13 kwietnia 1929 roku, obaj chłopcy i ich ojciec bardzo to przeżyli. Trzy lata później na rodzinę spadła kolejna tragedia - Edmund, który był doktorem medycyny, zaraził się w szpitalu w Bielsku szkarlatyną i również zmarł (5 grudnia 1932r.). Ojciec, próbując wynagrodzić małemu Karolowi podwójną stratę, zabierał go często w góry, przez co przekazał synowi miłość do nich. Wędrowali więc wspólnie po Beskidzie Małym i Tatrach.                                                                                                

Szkolni koledzy Karola Wojtyły i nauczyciele nazywali go „Lolek”. W szkolnej drużynie piłkarskiej stał na bramce.

W roku 1938 Karol Wojtyła skończył Gimnazjum i rozpoczął studia polonistyczne w Krakowie, gdzie przeniósł się wraz z ojcem. Tam też kontynuował swoją rozpoczętą jeszcze w szkole przygodę z teatrem i literaturą. W Gimnazjum bowiem grywał w szkolnym kółku teatralnym. 

1 września 1939 roku wybuchła II wojna światowa. Karol Wojtyła musiał więc przerwać studia. Przez 4 lata pracował jako robotnik w kamieniołomach na Zakrzówku i w Fabryce Sody "Solvay".  Nie zaprzestał również działalności literackiej i teatralnej.

Po raz pierwszy o wstąpieniu do seminarium duchownego Karol Wojtyła pomyślał w roku 1941, kiedy umarł jego ojciec (18 lutego 1941r). Grób jego rodziców znajduje się na Cmentarzu Rakowickim  w Krakowie.

 W październiku 1942 roku wstąpił do tajnego Seminarium Duchownego.        Z powodu prześladowań, jakimi Niemcy nękali polskich księży, przez pierwsze dwa lata studiów zmuszony był ukrywać swoje powołanie. Mieszkał  w Krakowie na ulicy Tynieckiej nr 10 i pracował jak poprzednio. Po zakończeniu wojny seminarium wyszło z ukrycia.

1 listopada 1946 roku został wyświęcony przez kardynała Sapiehę na księdza. Swoją pierwszą Mszę Św. - tzw. Mszę Prymicyjną - odprawiał w Krypcie św. Leonarda w krakowskiej Katedrze na Wawelu. Jeszcze w tym samym miesiącu wyjechał na dalsze studia do Rzymu. Studiował na Papieskim Uniwersytecie        św. Tomasza z Akwinu o nazwie „Angelikum”.

W roku 1948 Karol Wojtyła wrócił do Polski i został wikarym w niewielkiej parafii w Niegowici, a potem w Krakowie.  Wraz z krakowskimi studentami lubił chodzić po górach, jeździć na nartach i rowerach oraz spędzać wakacje na kajakach.

W 1958 roku w Katedrze na Wawelu został konsekrowany na biskupa.

 W 1963 r. biskup Wojtyła udał się do Rzymu, aby uczestniczyć w drugiej sesji Soboru Watykańskiego II. Pomagał tam w przygotowaniu bardzo ważnych dla Kościoła dokumentów.

W 1964 został przez papieża Pawła VI nominowany arcybiskupem metropolitą krakowskim. 

W 1967 r. Karol Wojtyła został kardynałem.

         Gdy zmarł papież Jan Paweł I,  kardynał Wojtyła wyjechał do Watykanu na Konklawe, czyli zgromadzenie kardynałów, którzy zebrani w Kaplicy Sykstyńskiej mają za zadanie wybrać kolejnego papieża. Po trzydniowych obradach, 16 października 1978 roku, ogłoszono, że zostanie nim Karol Wojtyła. Był on pierwszym od 400 lat papieżem  - nie Włochem. Wybrał sobie imię Jan Paweł II. Po raz pierwszy pojawił się w oknie Bazyliki św. Piotra  wygłaszając błogosławieństwo  Urbi et Orbi " co oznacza „Miastu i Światu”.

Papieska flaga ma kolory biały i żółty.

 Ponieważ przez całe swoje życie oddawał szczególną cześć Matce Bożej, dlatego także swą posługę papieską zawierzył Maryi i jako swoje hasło wybrał słowa: „Totus Tuus” co znaczy „Cały Twój” Maryjo.

W roku 1994 Ojciec Święty napisał specjalny list do dzieci całego świata.

Papież Jan Paweł II mieszkał w skromnych apartamentach na Watykanie. Przez cały swój pontyfikat z okazji niedziel i świąt przemawiał w różnych językach do wiernych zgromadzonych na Placu Świętego Piotra, właśnie z okien swoich apartamentów.

Letni odpoczynek spędzał w Castel Gandolfo. Jest to malownicze podrzymskie miasteczko. Castel Gandolfo rozkwitło szczególnie w okresie pontyfikatów papieży: Piusa XII i Jana Pawła II. Za panowania naszego rodaka ta letnia rezydencja papieska stała się czymś więcej niż miejscem krótkiego wypoczynku papieża – była tętniącą życiem oazą spotkań z wiernymi, sympozjów naukowych i pracy twórczej.

 

                                                                     

         Jan Paweł II nazywany jest często papieżem - pielgrzymem. W czasie swoich pielgrzymek Ojciec Święty poruszał się samochodem papa mobile.

         Przyczynił się do zorganizowania pierwszego w dziejach Kościoła spotkania modlitewnego wszystkich najważniejszych religii świata. Nawiązał dialog z Żydami.

          Co roku w Wielki Piątek  w Koloseum odprawiał drogę krzyżową.

         Ważniejszymi przesłaniami pontyfikatu Jana Pawła II są: respektowanie praw człowieka i prawa do pracy, walka o pokój, nowa ewangelizacja i odnowienie na skalę światową, duszpasterstwa młodzieży.

13 maja 1981 roku podczas spotkania z wiernymi na Placu Świętego Piotra Jan Paweł II został ciężko zraniony w brzuch. Zamachowiec Mahamed Ali Agca pochodził z Turcji.

Jan Paweł II w czasie swego pontyfikatu, podczas 148 beatyfikacji ogłosił 1338 błogosławionych, w tym 160 Polaków i dwóch papieży, Jana XXIII i Piusa IX. Podczas 51 kanonizacji ogłosił 482 świętych, w tym 11 Polaków.

Zmarł 2 kwietnia 2005 roku o godz. 21:37. Pogrzeb Jana Pawła II odbył się w Watykanie w piątek 8 kwietnia 2005r. Był to największy z dotychczasowych pogrzebów znanych w historii świata. Wielu zgromadzonych na uroczystości ludzi miało ze sobą transparenty z napisem Subito Santo co znaczy: „natychmiast święty”.

Pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II trwał prawie 27 lat.

13 maja 2005 r. papież Benedykt XVI zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Proces rozpoczął się 28 czerwca 2005 r. Postulatorem został ksiądz Sławomir Oder. 23 marca 2007 r. potwierdzono fakt zaistnienia cudu uzdrowienia jednej z francuskich zakonnic - Marie Simon-Pierre za wstawiennictwem Jana Pawła II. Przy okazji podania tej wiadomości ks. Oder poinformował, że istnieje kilkaset świadectw dotyczących innych uzdrowień za Jego wstawiennictwem. 14 stycznia 2011 r. papież Benedykt XVI wyznaczył na dzień 1 maja 2011 r. beatyfikację papieża Jana Pawła II. Dokonał jej osobiście podczas uroczystej Mszy Świętej na placu św. Piotra w Rzymie, którą koncelebrowało kilka tysięcy kardynałów, arcybiskupów i biskupów z całego świata. Liczba wiernych uczestniczących w nabożeństwie jest szacowana na 1,5 mln osób, w tym trzysta tysięcy Polaków.

 
Papież Franciszek dokonał kanonizacji papieża-Polaka w niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 r., w Rzymie. Do chwały świętych Jan Paweł II został wyniesiony razem z jednym ze swoich poprzedników, Janem XXIII.

Na datę liturgicznego wspomnienia św. Jana Pawła II wybrano dzień 22 października, przypadający w rocznicę uroczystej inauguracji pontyfikatu papieża-Polaka.

        Ciekawostka:

Ubiór papieża

  • Strój liturgiczny

Obecnie strój liturgiczny papieża nie różni się od strojów innych metropolitów. Składa się na niego m.in. humerał, stuła, ornat, paliusz oraz infuła.

 

  • Strój codzienny

Obecnie papież poza liturgią używa białej sutanny z pelerynką, białego pasa z wyszytym herbem oraz białej piuski. Na piersi nosi pektorał. Do dyspozycji papieża jest również długa czerwona peleryna oraz biały płaszcz z aksamitnym bądź welurowym kołnierzem

17
Dodaj Komentarz
  • 10
  • 12
  • 18
Komentarze