08.03.2014

8 Marca Dzień Kobiet

Każdy, a szczególnie płeć męska składa na naszym blogu życzenia paniom - tym starszym , młodszym i najmłodszym. Czekamy w komentarzach na ciekawe, atrakcyjne życzenia !

s.png

gify kwiaty

Dzisiaj dzień piękny, uroczysty!
Taki dzień raz się w roku zdarza,
gdy 8 Marca z gwarem wiosny
wytryśnie z kartek kalendarza.

Tak, to wspaniałe, wielkie Święto,
więc śpieszą chłopcy i panowie
z bukietem życzeń w barwach kwiatów -
Uśmiechnąć się do Wszystkich Kobiet.

 

Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet 8 marca. Data wcale nie jest przypadkowa. Obchody święta kobiet w marcu, na początku Wiosny mają bardzo długą tradycję, jeszcze starożytną, natomiast data 8 marca ma rodowód o wiele bardziej współczesny .

gify kwiaty


Dzień Kobiet istniał już w starożytnym Rzymie gdzie obchodziły go gospodynie. Tego dnia gosposie,  kobiety urodzone jako wolne, zamężne otrzymywały od swoich mężów prezenty, były obdarzane czułością, miłością i uwagą. Niewolnice także otrzymywały od swoich mężów prezenty. Panie domu tego dnia pozwalały swoim niewolnicom odpoczywać. Rzymianki przyodziane w najlepsze stroje, z aromatycznymi wieńcami na głowach, przychodziły do świątyni bogini Westy – strażniczki ogniska domowego.


Po raz pierwszy Dzień Kobiet obchodzono w Stanach Zjednoczonych. Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec, Holandii i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. ma pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r.


Międzynarodowy Dzień Kobiet zainicjowała niemiecka socjalistka Klara Zetkin, a dzień ten zatwierdzono uchwałą Międzynarodowego Kongresu Kobiet Socjalistek w Kopenhadze. Początek tego święta sięga 1857 roku, kiedy w Nowym Yorku kobiety w fabryce bawełny zorganizowały strajk i domagały się krótszego dnia pracy oraz takiego samego wynagrodzenia za pracę, jakie otrzymywali mężczyźni.


gify kwiaty

Po raz drugi, pół wieku później, o tej dacie przypominały aktywistki Nowojorskiej Organizacji Socjaldemokratycznej, które 8 marca 1908 roku zorganizowały mityng w obronie praw kobiet.

 

 


W Polsce Święto Kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie.

Aktualnie Dzień Kobiet obchodzony jest jako święto w następujących krajach: Albania, Algieria, Armenia, Azerbejdżan, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Brazylia, Burkina Faso, Kamerun, Chiny, Kuba, Włochy, Laos, Kazachstan, Kirgistan, Macedonia, Mołdawia, Mongolia, Czarnogóra, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Tadżykistan, Ukraina, Uzbekistan, Wietnam i Zambia.

 

q.jpg

dk01.jpg

0
Dodaj Komentarz
  • 18
  • 11
  • 3