24.10.2018

100- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości

Klasa VI B w szczególny sposób uczciła 100- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości

Katedra, a właściwie - bazylika archikatedralna św. Wacława i św. Stanisława Biskupa na wzgórzu wawelskim to bardzo szczególne miejsce. Tu koronowano królów Polski i składano ich ciała w kryptach na wieczny spoczynek. Tu działy się najważniejsze dla kraju i narodu wydarzenia, dlatego aby uczcić w szczególny sposób 100- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości klasa VIb udała się w to miejsce aby bliżej je poznać. Katedra Wawelska, uznana jest za najcenniejszy obiekt  sakralny  w  Polsce, stanowi ona niejako architektoniczną wieżę Babel – przez swą rozbudowę przedstawia wiele epok, zaczynając od gotyku, a na baroku kończąc. Przy zachodnim wejściu do katedry wawelskiej wiszą kości, przez niektórych uznawane za szczątki smoka wawelskiego. Istnieje także legenda, mówiąca o tym, że kiedy kości spadną z łańcucha, nastąpi koniec świata. W centrum katedry znajduje się konfesja św. Stanisława, biskupa krakowskiego, głównego patrona Polski. Mroczne, przesiąknięte historią wnętrze świątyni otoczone jest wieńcem kaplic, a w każdej zobaczyć można zabytkowe dzieła sztuki, płyty nagrobne czy królewskie sarkofagi. Najstarszy z nich to sarkofag Władysława Łokietka z XIV wieku.
Następnie wspinaliśmy się po małych, stromych drewnianych schodach na samą górę wieży katedralnej. Pierwszym dzwonem jaki zobaczyliśmy był Wacławem inaczej nazywany Głownikiem. Później ujrzeliśmy Kardynała zbudowanego w roku 1455. Na trzecim piętrze znaleźliśmy jeden z największych a na pewno najpopularniejszy dzwon w Polsce - Zygmunt. Żeby rozhuśtać Zygmunta, potrzeba 12 ludzi. Czy wiedzieliście, że Zygmunt spełnia marzenia? Trzeba prawą rękę położyć na sercu, a lewą na sercu Zygmunta i pomyśleć życzenie, a po jakimś czasie powinno się spełnić. Następnym dzwonem był Urban. Zbudowany w roku 1364. Pożegnał nas dzwon Stanisław. Zbudowany w roku 1463.
W wawelskich kryptach zobaczyliśmy grób Adama Mickiewicza. Byli pochowani tam też inni polscy artyści: Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, a także władcy Polski: Władysław I Łokietek, Jana I Olbracht, Kazimierz III Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz IV Jagiellończyk i św. Jadwiga. Zobaczyliśmy też Kaplicę Świętokrzyską z 1417r. i groby Władysława Sikorskiego, Jana III Sobieskiego, Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Józefa Piłsudskiego.
Będąc w katedrze mieliśmy okazję poznać nieomal całą historię Polski i ciekawostki z nią związane, jak np. legendę o świętym Stanisławie.
Po wyjściu z katedry udaliśmy się do Smoczej Jamy, ale smoka tam nie było. Zionął on ogniem przed jamą.

img

img

imgimg

img

img

img

18
Dodaj Komentarz
  • 14
  • 13
  • 9
Komentarze