100- rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości
Klasa VI B w szczególny sposób uczciła 100- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości
Katedra, a właściwie - bazylika archikatedralna św. Wacława i św. Stanisława Biskupa na wzgórzu wawelskim to bardzo szczególne miejsce. Tu koronowano królów Polski i składano ich ciała w kryptach na wieczny spoczynek. Tu działy się najważniejsze dla kraju i narodu wydarzenia, dlatego aby uczcić w szczególny sposób 100- rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości klasa VIb udała się w to miejsce aby bliżej je poznać. Katedra Wawelska, uznana jest za najcenniejszy obiekt sakralny w Polsce, stanowi ona niejako architektoniczną wieżę Babel – przez swą rozbudowę przedstawia wiele epok, zaczynając od gotyku, a na baroku kończąc. Przy zachodnim wejściu do katedry wawelskiej wiszą kości, przez niektórych uznawane za szczątki smoka wawelskiego. Istnieje także legenda, mówiąca o tym, że kiedy kości spadną z łańcucha, nastąpi koniec świata. W centrum katedry znajduje się konfesja św. Stanisława, biskupa krakowskiego,
Następnie wspinaliśmy się po małych, stromych drewnianych schodach na samą górę wieży katedralnej. Pierwszym dzwonem jaki zobaczyliśmy był Wacławem inaczej nazywany Głownikiem. Później ujrzeliśmy Kardynała zbudowanego w roku 1455. Na trzecim piętrze znaleźliśmy jeden z największych a na pewno najpopularniejszy dzwon w Polsce - Zygmunt. Żeby rozhuśtać Zygmunta, potrzeba 12 ludzi. Czy wiedzieliście, że Zygmunt spełnia marzenia? Trzeba prawą rękę położyć na sercu, a lewą na sercu Zygmunta i pomyśleć życzenie, a po jakimś czasie powinno się spełnić. Następnym dzwonem był Urban. Zbudowany w roku 1364. Pożegnał nas dzwon Stanisław. Zbudowany w roku 1463.
W wawelskich kryptach zobaczyliśmy grób Adama Mickiewicza. Byli pochowani tam też inni polscy artyści: Juliusz Słowacki, Cyprian Kamil Norwid, Fryderyk Chopin, a także władcy Polski: Władysław I Łokietek, Jana I Olbracht, Kazimierz III Wielki, Władysław Jagiełło, Kazimierz IV Jagiellończyk i św. Jadwiga. Zobaczyliśmy też Kaplicę Świętokrzyską z 1417r. i groby Władysława Sikorskiego, Jana III Sobieskiego, Józefa Poniatowskiego, Tadeusza Kościuszki, Lecha i Marii Kaczyńskich oraz Józefa Piłsudskiego.
Będąc w katedrze mieliśmy okazję poznać nieomal całą historię Polski i ciekawostki z nią związane, jak np. legendę o świętym Stanisławie.
Po wyjściu z katedry udaliśmy się do Smoczej Jamy, ale smoka tam nie było. Zionął on ogniem przed jamą.
ta ja!!heh
Byłam, tam
Zazdrooo
Piękna wycieczka
Piękna wycieczka
Witam i miłego dnia życzę.
Świetna wycieczka:)
MIŁEGO WIECZORU
***** SPOKOJNEJ NOCY *****¸..¤*¸¤*
****. KOLOROWYCH SNÓW *****..¤*¸¤*
*¤...... DOBRANOC .......*¤.*¤.¸¤*
*¤.¸¤* *¤.¸¤* *¤.¸¤* *¤.¸¤* *¤.¸¤*
KOLOROWYCH SNÓW❤️✿❤️
║║.....❤️✿.....
╬╬═══
POZDRAWIAM:)
Super wycieczka. Można się wiele nauczyć. Miłych snów.
Zazdroszczę ciekawej wycieczki.Pozdrawiam
Pozdrawiamy jesiennie :)
Ciepło pozdrawiamy blogowych przyjaciół 🙂
▀██▀▀▄
┌██┌┌┌█
┌██┌┌┌█
▄██▄▄▀-ZIEŃ
˜”*°•✿❀ ჱܓ
--------▀██▀▀▄
--------┌██┌┌┌█
--------┌██┌┌┌█
--------▄██▄▄▀-OBRY !!!
Serdecznie pozdrawiam Blogowych Przyjaciół i głosik przyjaźni zostawiam. Życzę wspaniałego popołudnia.
Wspaniała wycieczka. Serdecznie pozdrawiamy.
Pozdrawiam klasę 6b
Miłego dnia
Serdecznie pozdrawiam
Piękna sprawa pozdrawiam