05.05.2019

Wycieczka do Bolesławca

imgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimgimg09 kwietnia  był dniem wyjazdu uczniów klasy VII i gimnazjalistów do Bolesławca do manufaktury ceramiki.

Jak wynika z kart historii , już w 1380 roku w Bolesławcu zajmowano się ceramiką. Korzystne położenie geograficzne , na skrzyżowaniu szlaków handlowych oraz wyjątkowe zasoby surowcowe ( bogate pokłady gliny ) sprawiło, że to właśnie ta galąź gospodarki stała się siłą napędzającą  rozwój miasta, które zyskało miano miasta dobrych dzbanów . Te tradycje nie zaginęły i także dziś Bolesławiec ceramiką stoi.

W bolesławickiej manufakturze każde naczynie od początku do końca wytwarzane jest ręcznie. O tym dowiedzieli się uczestnicy wyjazdu już na początku zwiedzania manufaktury ceramiki. Podczas wizyty uczniowie przyglądali się z bliska procesowi produkcji , dzięki czemu mogli poznać sposób i okoliczności w jakich powstaje ceramika. Przewodnik oprowadzał dzieci po kolejnych stanowiskach pracy tak, by mogli zobaczyć każdy etap produkcji naczyń kamionkowych , począwszy od wytworzenia masy ceramicznej , poprzez proces odlweu  form , ręczne toczenie , oczyszczanie, wypalanie, zdobienie, szkliwienie , po ostateczny drugi wypał kamionkowych naczyń.

Nasi uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach warsztatowych , podczas których mogli rozwinąć swoje zdolności manualne i wrażliwość artystyczną w aktywności polegającej na zdobieniu stempelkami ceramicznych tacek. W skupieniu i z ogromną starannością przystąpili do nadawania niepowtarzalnego wyglądu swoim tackom. Rozmaite wzory i kolory znalazły się na ceramicznych pracach uczniów , które poddane dalszej obróbce wypalania i szkliwienia trafią za jakiś czas do ich twórców.

  Podopieczni wraz z opiekunami odwiedzili również Muzeum Ceramiki , gdzie w ciekawej i przystępnej formie przekazu dowiedzieli się o zasobach muzealnych oraz obejrzeli najcenniejsze okazy i eksponaty odkryte podczas wykopalisk archeologicznych . Wszyscy mogli podziwiać kopię Wielkiego Garnca Mistrza Joppego , króra powstała w XVII w. To ceramiczne naczynie uważane jest za największe na świecie , gdyż mierzy ponad 2 metry.

Na koniec jeszcze kilka pamiątkowych zdjęć i zakup drobnych ceramicznych pamiątek.imgimgimgimgimgimg

1
Dodaj Komentarz
  • 12
  • 26
  • 13
Komentarze