03.12.2013

Barbórka – Dzień Górnika

4 grudnia

Barbórka, to tradycyjne święto górnicze, obchodzone w dniu patronki górników, św. Barbary, czyli 4 grudnia.

Niestety jest ono coraz mniej popularne.

 

 

Wraz z nadejściem Barbórki w domach górników od rana panuje wielkie poruszenie. Świętujący zakładają eleganckie mundury galowe i czapki z pióropuszem. Odświętne ubrania obowiązkowo wkładają również żony i dzieci górników.

 

 

Czwartego grudnia najbardziej zasłużeni górnicy oraz inni pracownicy przemysłu wydobywczego otrzymują też medale, nagrody i wyróżnienia. Wieczorem huczne przyjęcia w kopalniach pełne są zabaw, konkursów i koncertów, w których biorą udział całe rodziny.

 

 

Z okazji Barbórki organizowane są spotkania gwarków, czyli starych i młodych górników.

Mężczyźni, podzieleni według doświadczenia na „stare strzechy” i „nowe strzechy”, zasiadają przy dwóch stołach - „tablicach”. Odbywają się konkursy i rywalizacje na punkty, a nowi adepci przyjmowani są do szacownego grona. Uczestnicy muszą być ubrani w galowy strój górniczy.

 

 

Niestety, z roku na rok tradycje i zwyczaje związane z obchodzeniem Barbórki pomału ulegają zapomnieniu. Mało kto dzisiaj wie, co to są spotkania gwarków czy akademia górnicza, jak wygląda uroczysty mundur górnika, czy jaki jest jego hymn. Symbole Barbórki  znane są  najczęściej jedynie ze szkoły,.

 

 

 

 

Tam pod ziemią, w ciemnym chodniku
wielu pracuje dzielnych górników.
Ciężka to praca czarnego człowieka,
dzwonią kilofy pot z czoła ścieka.
Gdy nam słoneczko zagląda do domu,

 


górnik pracuje w kopalni zmęczony.
Za czarny węgiel i za sól białą
chwała górnikom dzielnym wytrwałym.

 

 



40
Dodaj Komentarz
  • 6
  • 3
  • 13
Komentarze