01.03.2014

OSZCZĘDZAJ WODĘ Z POMYSŁEM !

wooda.jpg

 

 

Przeciętne zużycie wody w naszym domu to od 150 do 200 lirów dziennie.

Jeśli do oszczędzania wody nie przekonują nas argumenty ekologiczne, wodę warto zacząć oszczędzać z przyczyn ekonomicznych, bo jej ceny rosną!

W ciągu ostatnich 20 lat jej cena podrożała aż kilkudziesięciokrotnie!

Kalkulacja jest prosta…

Rosnące opłaty skłaniają nas do poszukiwania efektywnych rozwiązań, a ograniczanie ilości zużytej wody to KONIECZNOŚĆ!

Sposobów oszczędzania wody jest wiele.

Niby wszyscy wiemy, że krótki prysznic jest bardziej ekonomiczny niż kąpiel w wannie i że trzeba zakręcać wodę, lejącą się niepotrzebnie kiedy myjemy zęby.

lala.jpg

Co jeszcze możemy zrobić, żeby oszczędzać wodę?

Poniżej kilka porad, które powinny przekonać nas, że oszczędzanie po prostu się opłaca:

SPOSÓB NA KUCHNIĘ I ŁAZIENKĘ

W kuchni oraz łazience, w skali całego gospodarstwa domowego zużywamy najwięcej wody. Sprawdzonych łazienkowych trików jest kilka: Toaletę możemy spłukiwać wodą po kąpieli lub praniu ręcznym. Nastawiając pranie pakujmy bęben pralki do pełna, a jeśli ubrania nie są bardzo brudne – wybierzmy krótszy program. Wpłynie to nie tylko na oszczędność wody, ale i żywotność pralki. Sprawdźmy, czy szczelne są baterie łazienkowe i kuchenne , bo kapanie wody z baterii to nie tylko irytujący dźwięk i zacieki, ale i strata wody rzędu 17 litrów na dobę, a ponad 500 litrów miesięcznie - czyli dwie pełne wanny.

kropl.jpg


Zmieńmy sposób mycia naczyń. Zamiast myć je pod bieżącą wodą, napełnijmy jedną komorę zlewozmywaka wodą z płynem do naczyń, a drugą przeznaczmy na płukanie.


OSZCZĘDZANIE WODY W OGRODZIE :

W ogrodzie niezwykle prostym i skutecznym sposobem na oszczędzanie wody jest wykorzystanie nagromadzonej wody deszczowej. Deszczówka pozbawiona jest związków magnezu i wapnia. Dzięki temu nadaje się do podlewania trawnika lub mycia samochodu – nie zostawia na nim brzydkich, białych zacieków. Wodę opadową możemy wykorzystać również do mycia tarasów, podjazdów i ścieżek ogrodowych. Czyszczenie podobnych miejsc z użyciem wody deszczowej jest niedrogie i przyjazne dla środowiska. Pamiętajmy, by rośliny podlewać wczesnym rankiem lub wieczorem – woda wsiąknie w ziemię, a nie wyparuje. Trawnik podlewajmy oszczędnie, co 5 lub 7 dni. Po obfitym deszczu ziemia nie będzie potrzebowała dodatkowego nawodnienie przez ok. 2 tygodnie. Deszczówkę możemy też wykorzystać do podlewania roślin sadzonych w rabatach, donicach i skrzyniach okiennych. Jeżeli chcemy, by woda opadowa na długi czas zatrzymywała się w górnej warstwie podłoża –przed zasadzeniem roślin ziemię wymieszajmy z torfem lub przykryjmy ją cienką warstwą kory. Warto wiedzieć, że dłuższa trawa lepiej utrzymuje wilgoć, więc lepiej nie ścinać zbyt nisko trawników.

zagospodarowaniewodydeszczowejmarley.jpg

Czy wy macie sprawdzone patenty na oszczędzanie wody?

562
Dodaj Komentarz
  • 11
  • 4
  • 8
Komentarze