28.04.2017

Słownik pojęć bankowych cz. 3

Słownik, który pozwala zrozumieć język jakim posługują się bankowcy.

Kapitalizacja odsetek to dopisywanie odsetek do kapitału po upływie czasu określonego w umowie z bankiem. W przypadku większości lokat terminowych następuje ona po zakończeniu okresu lokowania środków, po czym klient otrzymuje należne mu odsetki wraz z kapitałem początkowym. Dla kont oszczędnościowych i lokat z częstszą kapitalizacją odsetek, kapitalizacja następuje częściej i regularnie, np., co miesiąc, kwartał, a nawet codziennie.

 

Karta debetowa to rodzaj karty płatniczej, czyli instrumentu służącego do płatności bezgotówkowych oraz wypłat gotówki z bankomatów. Karta debetowa wydawana jest do konta bankowego, a jej limitem jest stan środków zgromadzonych na rachunku. Podczas transakcji (lub kilka dni później) bank pobiera z naszego konta odpowiednią kwotę. Każda płatność standardowymi kartami debetowymi wymaga podania kodu PIN, który zabezpiecza przez nieuprawnionym użyciem karty. Popularną odmianą tych nośników są karty zbliżeniowe, które umożliwiają realizowanie szybkich płatności do wartości 50 zł bez podawania kodu PIN.

 

Karta kredytowa to instrument płatniczy bazujący na limicie kredytowym udzielanym klientowi przez bank, który przyznaje określoną kwotę środków do wykorzystania, a klient może płacić kartą w ramach tego limitu. Co miesiąc bank przesyła właścicielowi karty zestawienie transakcji, które należy spłacić do wyznaczonego terminu. Szybkie uiszczenie zobowiązania pozwala zwykle na uniknięcie dość wysokich odsetek od wykorzystanego limitu (wiąże się to z tzw. okresem bez odsetkowym, który najczęściej wynosi miesiąc).

 

Karencja w spłacie kredytu to rozpoczęcie spłaty kredytu po określonym czasie od jego udzielenia. Najczęściej w okresie karencji spłacamy jedynie odsetki od kredytu.

 

Komisja Nadzoru Finansowego to instytucja sprawująca nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce w celu zapewnienia jego stabilności, bezpieczeństwa oraz ochrony funkcjonujących w nim podmiotów. KNF kontroluje rynek kapitałowy, ubezpieczeniowy (w tym emerytalny) oraz bankowy.

 

Konto oszczędnościowe to rachunek bankowy, którego głównym celem jest gromadzenie i oszczędzanie środków pieniężnych. Od rachunku bieżącego, konto oszczędnościowe różni się wyższym oprocentowaniem oraz mniej elastycznym dostępem do środków, (co często wyraża się w wyższych opłatach za przelewy). Konto oszczędnościowe od lokaty odróżnia nieograniczony dostęp do zgromadzonych środków i częstsza kapitalizacja odsetek, jednak oprocentowanie środków na rachunku często może być niższe od oprocentowania lokaty terminowej.

 

Kontrahent to partner w interesach, osoba z którą dokonuje się operacji gospodarczych

 

Kredyt to umowa z bankiem, na podstawie, której udostępnia klientowi ustaloną kwotę pieniężną na określony cel, a klient zobowiązuje się do zwrotu tej kwoty wraz z odsetkami po upływie przewidzianego w umowie terminu.

Z punktu widzenia przeznaczenia wyróżniamy np. kredyty konsumpcyjne (często gotówkowe, na bieżące potrzeby), samochodowe, mieszkaniowe oraz różne typy kredytów dla przedsiębiorców (obrotowe lub inwestycyjne).

 

Kredyt w rachunku bieżącym nazwany jest też linią kredytową. Jest to prawo zadłużania się we własnym rachunku bieżącym, do kwoty określonej w umowie. Jest on odnawialny.

 

Księgowanie to dokonywanie zapisów księgowych w księgach rachunkowych.

 

Leasing  jest to umowa na podstawie, której właściciel jakiegoś dobra - firma leasingowa, np. samochodu przekazuje drugiej stronie prawo do użytkowania go. Leasing kończy się zwykle wykupem przedmiotu na własność.

 

Limit kredytowy to wartość maksymalnego zadłużenia w ramach danej umowy kredytowej (określenie najczęściej stosowane w przypadku kredytów w linii odnawialnej).

 

Lokata terminowa to umowa, na podstawie, której klient powierza swoje pieniądze bankowi na ustalony okres czasu w zamian za określony zysk (odsetki), wynikający z oprocentowania lokaty. Po upływie terminu umownego bank wypłaca klientowi wpłacone przez niego środki wraz z odsetkami. Można powiedzieć, że lokata to pożyczka, której udzielamy bankom – mogą one wtedy obracać naszymi pieniędzmi – w zamian otrzymujemy określony zysk.

3
Dodaj Komentarz
  • 20
  • 25
  • 15
Komentarze