12.12.2017

Prezent dla całej rodziny pod choinkę

Gra symulacyjna SimCity – sposób na naukę przedsiębiorczości dzieci

Metod na naukę przedsiębiorczości wśród naszych dzieci jest wiele, ale jedną z najskuteczniejszych jest nauka poprzez zabawę. Tutaj za pomoc posłużyć mogą gry symulacyjne, które pozwalają sprawdzić swoje decyzje w różnych warunkach, bez straty pieniędzy przy realizacji nietrafionych scenariuszy rozwoju własnego biznesu.

Zaszczepianie przedsiębiorczego sposobu myślenia powinno odbywać się także w domu rodzinnym, najlepiej poprzez zabawę. Rodzice mogą skorzystać z niektórych gier komputerowych posiadających walory edukacyjne i pozytywnie wpływających na rozwój dziecka. Przykładem takiej gry jest SimCity, symulator budowy i zarządzania miastem, uczący przedsiębiorczości i oferujący możliwość wspólnej zabawy z dzieckiem.

Wspólna zabawa przy grze jest pretekstem do nauki, z której rodzic i dziecko wynoszą obopólne korzyści. Jest to bowiem jedna z tych nielicznych gier adresowanych do wszystkich osób powyżej 7 roku życia. Gracz wcielając się w niej w burmistrza mierzy się z rzeczywistymi problemami i wyzwaniami związanymi z prowadzeniem i zarządzaniem miastem. Mechanizmy przedstawione w grze pozwalają na lepsze zrozumienie otaczającego świata, mogą być pretekstem do rozpoczęcia z dzieckiem rozmów na temat planowania i realizacji celów czy choćby tematów z życia społeczności lokalnej.


Okładka gry SimCity/ Fot. Świeża Bazylia PR

W SimCity, grający mają do czynienia nie tylko z samym projektowaniem metropolii, ale także gospodarowaniem posiadanymi zasobami naturalnymi i środkami finansowymi. Umiejętne inwestowanie, zarządzanie podatkami czy tworzenie sprzyjających warunków potencjalnym inwestorom są tylko częścią gry. Gracz zakładający miasto powinien mieć na uwadze odpowiednie umiejscowienie elektrowni, stref komercyjnych i mieszkaniowych, a także rozwój przemysłu, edukacji i kultury. Cały czas musi liczyć się przy tym z ponoszonymi kosztami, by budowane miasto nie zbankrutowało. Konieczne jest także rozwiązywanie napotykanych problemów. Jeśli w mieście pojawi się przestępczość należy inwestować w jej zwalczanie, bowiem mieszkańcy niezadowoleni warunkami życia, zaczną opuszczać miasto zmniejszając jego budżet. Gospodarkę wirtualnych miast nie omija także proces globalizacji. Kreują ją bowiem czynniki popytu i podaży bazujące na decyzjach innych graczy pochodzących z całego świata.

Źródło: http://polki.pl/rodzina/dziecko,gry-symulacyjne-sposob-na-nauke-przedsiebiorczosci-dzieci,10406322,artykul.html

 

8
Dodaj Komentarz
  • 9
  • 20
  • 14
Komentarze