07.02.2018

Zmieniasz hasła?

Dzień zmiany hasła” jest obchodzony od 2012 r. i jak co roku przypada na początek lutego.

Wszystkim użytkownikom internetu rekomenduje się wtedy weryfikowanie

i zwiększenie bezpieczeństwa swoich kont i haseł.

Jednak ilu z nich faktycznie to robi? Jak bardzo jest to istotne?

 

Hasła, jakich używa się na przykład w mediach społecznościowych lub na stronach sklepów internetowych,

są obecnie i będą w przyszłości ważnym aspektem, gdy chodzi o zabezpieczenie profilu internetowego przed osobami

trzecimi.

 

 

Siedem zasad gwarantujących skuteczne bezpieczeństwo konta: ( za https://klikajbezpiecznie.pl/2018/02/dzien-zmiany-hasla/)

 

  • Zamiast zapamiętywać – korzystaj z managera haseł. Internauci bardzo szybko tracą rozeznanie w hasłach używanych do różnych portali. T

  • Długość hasła to podstawa: niezależnie od licznych, starszych zaleceń zwycięża nowa koncepcja – dłuższe hasło jest lepsze niż hasło skomplikowane. Hasło może składać się z wielu różnych znaków, cyfr oraz małych i wielkich liter; im dłuższe hasło, tym więcej kombinacji musi uwzględnić potencjalny haker.
  • Używanie haseł frazowych: używanie jako hasła pojedynczego słowa uważa się za niewystarczające zabezpieczenie. Zbyt łatwo można odgadnąć hasła w rodzaju „futbol1234” czy „hasło+”. Jako hasła najlepiej używać fraz, których nie da się znaleźć w żadnym słowniku, ale jednocześnie będą one dla nas łatwe do zapamiętania. To ważne, ponieważ cyberprzestępcy używają statystycznie prawdopodobnych kombinacji, które szybko odkrywają znany szyk słów, co zagraża bezpieczeństwu hasła.

 

  • Odpowiednia zmiana hasła: zmieniając hasło należy pamiętać, żeby nowe hasło nie wywodziło się od hasła dotychczasowego. Wielu użytkowników dodaje przy tym do hasła numer miesiąca lub roku albo po prostu kolejny numer. Inni użytkownicy zmieniają nieraz dobre hasło na hasło raczej proste, aby ułatwić sobie logowanie.

  • Natychmiastowa aktualizacja: w dobie takich zagrożeń jak Meltdown i Spectre aktualizacje zabezpieczeń to konieczność, jeżeli chcemy zagwarantować ochronę komputerom i urządzeniom mobilnym. System operacyjny i zainstalowane oprogramowanie lub aplikacje należy na bieżąco aktualizować i bezzwłocznie instalować dostępne aktualizacje.

  • Uwierzytelnianie dwustopniowe: gdzie tylko istnieje taka możliwość, należy korzystać z opcji uwierzytelniania dwustopniowego. Na różnych stronach opcja ta może się nazwać „logowaniem dwuetapowym” lub „potwierdzeniem logowania”. Facebook, LinkedIn, Dropbox, Google, PayPal i kilku innych dużych dostawców usług oferują już taką opcję.

  • Aktualne oprogramowanie antywirusowe: w komputerach stacjonarnych, laptopach, smartfonach i tabletach zawsze powinien być zainstalowany aktualny program antywirusowy. Zwłaszcza w przypadku urządzeń przenośnych nie spodziewamy się żadnego zagrożenia, ponieważ panuje nieuzasadnione przekonanie, że nie można ich wykorzystać do działań o charakterze przestępczym. Jest to jednak ryzyko, które należy jak najszybciej wyeliminować.

 

 

 

0
Dodaj Komentarz
  • 4
  • 7
  • 9